Polisen höll under söndagsmorgonen "viss beredskap" efter bombhotet i Göteborg. Två personer sitter anhållna för förberedelse av terrorbrott. Övriga som greps i tillslag på lördagsmorgonen har släppts men är inte avförda från utredningen.
- Det kommer säkert att hållas förhör i dag, säger Stefan Gustafsson vid polisen i Västra Götaland till Expressen.se.
Stefan Gustafsson vid polisen i Västra Götaland, vid 8.45 på söndagsmorgonen:
- Det finns ingen ny information. Vi har ingenting överhängande i form av bombhot men vi har en kommendering som pågår fortfarande. Det har varit en relativt normal helgnatt i Göteborg. Ingenting nytt som har bidragit till den här utredningen, säger han
Blir det förhör med de anhållna i dag?
- Det kommer säkert att hållas förhör i dag.
Personal till insats
Vid 11.40 hade situationen inte förändrats - polisen gav fortfarande ingen ytterligare information.
Hur stor är kommenderingen?
- Den är tillräcklig för att vi ska kunna ha en trygghetsskapande effekt och för att ha personal till en eventuell omvärdering av förundersökningen, säger Stefan Gustafsson.
Vad innebär det?
- Om vi behöver personal till en insats kan vi agera direkt eftersom vi har den på plats. Nu har vi personalen ute på stan, nära medborgarna, och de jobbar med att skapa den trygghet vi behöver.
Är Nordstan fortfarande intressant?
- Vi har ingen inriktning mot någon person eller lokal som skulle vara utsatt för ett hot. Det finns ingen specifik hotbild mot någon eller några.
Flera stabsmöten
Är det fortfarande risk för verkställighet av hotet?
- Kommenderingschefen har att avgöra om man blåser faran över, så länge kommenderingen finns kvar anser man att man inte kan göra det. Vi har också att se till att det går att genomföra en lång kommendering och att vi har personal som är tillgänglig och kan arbeta under en längre tid, säger Stefan Gustafsson.
Varje dag håller polisen i Göteborg ett antal stabsmöten där kommenderingschefen informeras om läget av bland annat Säpo. Därefter beslutar kommenderingschefen om den fortsatta insatsen.
Vad kostar detta?
- Det kostar pengar och i vilken omfattning summerar vi inte ännu. Det handlar om at värdera det gentemot invånarnas säkerhet och trygghet, menar Stefan Gustafsson.
Nästa stabsmöte är satt till 13.00.