Köp GT:s bok "Min gata i Göteborg"

Exklusivt erbjudande i GT-shoppen!

Parfym till kanonpriser

Favoritmärkena hittar du i GT-shoppen!

Storlek på text:
Skriv ut text
Vid 22-tiden i lördags hittades Anngelica vid liv i Göteborg. Hon ska ha hittats på en öde parkeringsplats vid Härlanda Tjärn i östra Göteborg. Foto: PRIVAT/ANDERS YLANDER Vid 22-tiden i lördags hittades Anngelica vid liv i Göteborg. Hon ska ha hittats på en öde parkeringsplats vid Härlanda Tjärn i östra Göteborg. Foto: PRIVAT/ANDERS YLANDER

Polis: Har fortfarande en förundersökning

Annons:
Tidigare artiklar

GÖTEBORG/MARIESTAD. Polisen har fortfarande inte gripit någon för det misstänkta bortförandet av trebarnsmamman Anngelica, 29, från Mariestad.

- Vi har fortfarande en förundersökning gällande människorov, säger Thomas Fuxborg, presstalesman vid polisen i Västra Götaland.

Anngelica, 29, som försvann utanför badhuset i Mariestad i torsdags kväll är återfanns i lördags kväll men det är fortfarande oklart exakt vad hon varit med om. På måndagseftermiddagen hade dock fortfarande ingen gripits för den misstänkta kidnappningen.

- Vi har fortfarande en förundersökning gällande människorov men i dag finns det ingen som aktivt jobbar med den. Vi är ju inte inne i något akutskede, utan hon har ju kommit tillrätta och hon har varit på sjukhus och är utskriven ur sjukhuset, säger Thomas Fuxborg,

När Anngelica hittades sent i lördags kväll hade det gått 50 timmar sedan hon försvann . Den 29-åriga trebarnsmamman hittades enligt uppgift på en mörk och öde parkeringsplats vid Härlanda Tjärn i östra Göteborg. Men vad som hänt henne de senaste dygnen är ännu inte klarlagt.

- Vi har en utsaga från henne som vi jobbar efter, och jämför med den information vi har, säger Lars Johansson vid länskriminalen i Skövde.

Silvertejp runt halsen

Enligt uppgifter till GT ska Anngelica ha berättat för polisen att hon blivit drogad vid bortförandet, och suttit inlåst bakom gallerförsedda fönster i ett betonghus i närheten av den plats där hon påträffades. En poliskälla uppger också att Anngelica hade silvertejp runt halsen när hon hittades. Den ska ha tagits i beslag.

Polisen jobbade i går vidare med fallet under stor tystnad.

- Jag kan bara verifiera att hon säger att hon blivit bortrövad, säger Lars Johansson.

Finns det ytterligare en brottsplats som ni undersöker?

- Det är en plats som vi tittat på, i anslutning till där hon hittades.

Polisen ska ha gjort vissa fynd på den platsen, men är i övrigt förtegen om vad som kommit fram i utredningen.

"Hon är skärrad"

- Polisen har inte slagit på stora trumman, det har däremot media gjort. Vi ska utreda vad som faktiskt har hänt, säger Stefan Gustafsson, presstalesperson på polisen i Västra Götaland till TT.

Anngelica kunde i går förmiddag lämna sjukhuset. Hon hämtades av sin sambo.

- Hon är skärrad, har ont, men kan gå för egen maskin, berättar han.

"Ont överallt"

Han berättar också att hon har en del blåmärken.

- Hon har fått sparkar och slag mot huvudet, säger sambon.

Exakt hur de senaste dygnen har påverkat Anngelica vet han inte just nu.

- Efter omständigheterna mår hon väl hyfsat. Fysiskt har hon ont överallt. Psykiskt är det en helt annan sak.

Han är märkbart tyngd av situationen.

- Det här kommer ju bli en jättelång process innan Ann­gelica mår bra. Jag vet inte alls hur lång tid det tar. Vi får prata med psykolog och kristeam som vet mer om såna här situationer.

Har hon orkat berätta för dig vad hon varit med om de här dygnen?

- Ja, pyttelite.

"En enorm känsla"

Många har engagerat sig i försvinnandet, både på Facebook och i Mariestad där en omfattande skallgång genomfördes. De anhöriga är oerhört lättade över att Anngelica nu har kommit till rätta.

- Det är en sådan enorm känsla att få henne tillbaka så det går inte att beskriva, sa hennes mamma Ninni till GT i lördags.

Anngelicas sambo:

- Vi är tacksamma och glada över att man hittat henne.

Polisen uppgav igår att de inte har någon misstänkt.

Det är oklart om någon har släppt Anngelica på den plats där hon hittades, eller om hon tagit sig dit själv.

Utredningen fortsätter, och rubriceras fortfarande som människorov.

Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
GT SPORT
Annons:
NYHETER

Odenjung: "Vi älskar inte trängselskatten"

Nytt avsnitt av "Göteborg just nu" Ledande politiker diskuterar folkomröstningen.

Vägvalets partiledare kommenterar trängselskatten "De borde ha vaknat nu."

Småföretagarna ger politikerna underkänt Dialogen med företagen har misslyckats.

Annons:
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
Annons:
HELA VÄRLDEN FINNS I GÖTEBORG
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Tror du oroligheterna i Stockholms förorter kommer sprida sig till Västsverige?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Tror du oroligheterna i Stockholms förorter kommer sprida sig till Västsverige?

TÄVLING
GÅ UT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader