Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Henrik Torehammar: Varför bry sig?

Annons:
Varför har Libanon blivit en toppnyhet i alla västsvenska lokaltidningar? Varför ska svenskar bry sig om ytterligare ett krig i Mellanöstern?

För att det angår det

nya Sverige. Inte bara för att vi turistar där. Många har sina rötter och släktingar där. Kriget mellan Libanon och Israel har dominerat medierna i en vecka nu. Vid frukostbordet har vi hört om gripande människoöden dagligen.
  • I programmet "101,9 morgon" på Radio Göteborg intervjuades hemmadottern Aurora Tellenbach som reste kring Medelhavet och fastnade i kaosets Libanon.
  • I GT skrev vi om Trollywoodfilmaren och stjärnregissören Josef Fares vars hotell hamnade mitt i bombregnet.
  • I GT och Hallands Nyheter har vi kunnat följa den blott sjuårige Osama Hassans kamp att komma hem till Falkenberg.
  • Visst finns det säkert

    en del som grumsar över att det ödslas trycksvärta på något de inte känner berör dem. Och snabbt bläddrar fram till Lottas senaste allsångsbravader. Till viss del är artiklarna och inslagen ett resultat av sommartorka och mediernas härmlogik. Men mest är det en naturlig följd av hur Sveriges befolkning ser ut i dag. Förr kunde ett stridsrop som "Finlands sak är vår" få hariga neutralitetssvenskar att fajtas med åtminstone en totalitär regim. Vi kände en stark solidaritet med vår gamla koloni. Frågan är vad dagens unga skulle ställa upp på för mobilkonkurrenten i öst? I stället finns ett ökat engagemang för andra länders problem. Gränserna mellan inrikes och utrikes, mellan lokalt och globalt blir alltmer svårdefinierade. Det är också en följd av hur närvarande medierna är i konflikter, hur världen blir mindre i tv-rutan. Eller ännu bättre, i en GT mellan nävarna på en soldränkt klippa vid havet.

    Intresset för Libanon kommer

    också av våra nya resvanor. Något vi märkte av vid tsunamin. Svenskarna gillar mer exotiska ställen. Legoland och tur har blivit utbytt mot buddistiska kloster och ormjakt i länder utan föräldraförsäkring. Men när bomberna kommer så vill man återigen ha trygga Sverige. Här är en allmän debatt på plats om statens ansvar för riskbenägna turister och medborgare som bosätter sig i andra länder. Rapporteringen i sig är heller inte ett ställningstagande för någon part. m Bara för att vi i pressen gör reportage med inlevelse betyder det inte att vi stöder Hizbollah. Det är lika synd om Israel. I den konflikt där syndarna aldrig tvekar att kasta ytterligare en sten finns det inte plats att vara kategorisk. Vi kan bara hoppas på att skapa förståelse. Så vi fläskar på med känslor. Ibland är det lättare, som 11 september. När vi ser likadana sneakers ligga i en pyrande grushög. Likadana som våra egna. Då kan även svenskar utan rötter i Mellanöstern börja ana krigets terror. Att tidningar, radio och tv engagerar sig ned på lokalnivå är ett styrkebevis. Sverige ser annorlunda ut. I dag är Libanons sak vår.
    Annons:
    MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
    Annons:
    Annons:

    I vilken svensk stad tycker du att Eurovision-finalen 2013 ska hållas?

    Tack för din röst!
    Du har redan svarat på frågan.
    Visa resultat
    Snittbetyg:

    I vilken svensk stad tycker du att Eurovision-finalen 2013 ska hållas?

    LEDARE OCH DEBATT
    Annons:
    Senaste artiklar
    Mest lästa ledare
    Annons:
    Fler mest lästa ledare
    Annons:

    Rapportera textfel

    Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

    Felaktigt mejl
    Du måste fylla i en kommentar:
    Ajax loader

    Rapportera textfel

    Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

    Felaktigt mejl
    Du måste fylla i en kommentar:
    Ajax loader