Köp "Min gata i Göteborg"

Exklusivt erbjudande i GT-shoppen!

Parfym till kanonpriser

Favoritmärkena hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text

DEBATT: Tio skolår är barnens bästa

Annons:

Bra utbildning är en nyckel till framtiden. Både för individens möjligheter att hitta stimulerande, utvecklande arbeten och för Sveriges konkurrenskraft.

Bra utbildning stärker människors frihet att forma sina liv. Det ständigt ökande informationsflödet ställer krav på individen att kunna följa med och värdera information för att kunna fatta välgrundade beslut på allt fler områden.

Men i Sverige som helhet sjunker resultaten i grundskolan och resultaten sjunker också i internationella kunskapsmätningar. De borgerliga partierna har haft makten i sex år och under varje år har resultaten i skolan sjunkit. Samtidigt ökar klyftorna i samhället vilket också påverkar skolan och eleverna.

Vi har fått en alltmer ojämlik skola där skillnaderna i resultat mellan olika elevgrupper och olika skolor har ökat. Det är inte bara elevernas resultat som sjunker, också skolministern får sämre betyg. När lärarfacken gjorde en enkät till lärare fick Björklund bara 1,6 i betyg! Det duger inte. Sveriges elever och Sveriges framtid behöver en bättre nationell skolpolitik.

Vi socialdemokrater väljer att prioritera skolan. Vi föreslår investeringar i skolan om tre miljarder kronor med fokus på att förbättra den pedagogiska ledningen, utveckla läraryrket och ge eleverna mer tid med läraren.

Nu föreslår vi att utöka den obligatoriska skolgången till att omfatta också förskoleklassen.

Förskoleklass är en frivillig skolform som erbjuds alla barn från sex års ålder och den använder både förskolans och skolans pedagogik. Men det är ändå inte alltid de barn som bäst behöver förberedelseåret som går i förskoleklass. I en del kommuner är det så mycket som en fjärdedel av barnen. I Göteborg är den siffran nio procent av drygt 5000 barn i förskoleåldern.

I Göteborg prioriterar vi Socialdemokrater barns tidiga lärande. 2011 slog vi rekord med 1500 nya platser i förskolan och 2012 slår vi även det - med 2000 nya platser. Den här hösten har vi lyckats med att leverera de platser i förskolan som krävs för full behovstäckning.

Vi vill ge varje barn en riktigt bra start i livet. Därför vill vi göra förskoleklassen obligatorisk. Såväl internationell som svensk forskning visar att barn som gått i en högkvalitativ förskola når högre resultat i skolan. En obligatorisk förskoleklass är ett bra steg för att stärka alla barns möjligheter att lyckas väl i skolan. Inget barn ska ligga efter redan innan första skoldagen.

 

Cecilia Dalman Eek

Nytillträdd riksdagsledamot (S) för Göteborg i utbildningsutskottet.

Robert Hammarstrand

Kommunalråd (S) med ansvar för skolan i Göteborg.

Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
GT SPORT
Annons:
Annons:

GT-TV: Mannerströms bästa midsommartips

Gbg just nu Så firar stjärnkrögaren Leif Mannerström midsommar.

Senaste nytt
Annons:
MEST LÄST I DAG
TÄVLING
Annons:
TÄVLING

TV: Se den livs levande kanonkulan skjutas i väg

Exklusivt på GT.se Gissa hur långt hon flög och vinn vip-biljetter till Cirkus Scott – tävla här.

Veckans quiz
DAGENS WEBBFRÅGA

Hur drabbar tågstrejken ditt midsommarresande?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur drabbar tågstrejken ditt midsommarresande?

Annons:
TÄVLING
HELA VÄRLDEN FINNS I GÖTEBORG
GÅ UT
VÄSTSVENSKAR PÅ TWITTER
BLI UNGDOMSFÖRSÄLJARE

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader