I morgon är Kooperationens dag runtom i världen - under ett 2012 som FN utnämnt till kooperationens år. Det är ingen slump att 195 förenade nationer nu sätter fokus på just denna ägandeform. Kooperativa företag utvecklar ekonomier, är motståndskraftiga under finanskriser och är bäst på att tackla sociala utmaningar.
Det ligger helt enkelt i idéns gener.
I kooperationen finns företag med olika inriktning och storlek. Vi på HSB tillhör de större med över 500 000 ägare. Men det jag tänker på är alla de små kooperativ som aldrig startas, oftast på grund av bromsklossar eller ren och skär okunskap.
I en ansträngd ekonomi med hög arbetslöshet och stora sociala utmaningar borde den kooperativa modellen vara högprioriterad. Här är några av de fördelar ekonomiska föreningar har:
Bättre livskraft än aktiebolag och enskilda firmor, större jämställdhet, hög attraktionskraft för kvinnor och unga.
Fördelar för en regions tillväxt - ju fler kooperativ, desto bättre utveckling och inbyggt DNA för hållbar utveckling - ekologiskt, ekonomiskt och socialt.
Samtidigt är aktiebolag den företagsform som av tradition, och många gånger ryggmärgsreflex, rekommenderas av revisorer och banker. Ett mönster som måste brytas. Och här följer några önskvärda förändringar:
Ge även kooperativa företag möjlighet att få innovations- och utvecklingsmedel. Vinnovas "Vinn Nu"-pengar och Västra Götalandsregionens utvecklingscheckar "Forskning och utveckling för små och medelstora företag" kan i dag inte sökas av kooperativ.
Se över upphandlingsförfarandet inom vård, skola och omsorg som i dag gynnar stora vinstdrivande koncerner. De mindre personalgrupper som drömmer om att ta över har varken tid eller resurser att konkurrera med de stora företagen, som exempelvis Carema.
Inte minst är kooperationen ett sätt att möta efterfrågan hos unga som vill driva företag och skulle ta chansen om kunskapen och tillgängligheten var större.
HSB har inte har som primär uppgift att under lätta bildandet av kooperativa företag. Vi är en stor aktör på bostadsmarknaden, men i vårt uppdrag finns också ett socialt an svarstagande och efter drygt två decennier inom HSB har jag sett vilken styrka och energi som u ppstår när människor tillsammans strävar för att hålla bostads områden vackra och gemenskapen levande och kostnaderna nere.
Idén fungerar, för jag har sett det med egna ögon. Från HSB Göteborgs sida stöder vi därför bildandet av nya kooperativa företag genom den rikstäckande företagsrådgivaren Coompanion som hjälper cirka 600 nya företag att komma i gång per år. Men den kan bli mycket större om vi lyckas omforma lagar och skapa rätt attityd.
LARS GÖRAN ANDERSSON
är vd för HSB Göteborg