Alliansen kortar vägen till ett friskare liv och minskar utanförskapet i arbetslivet, hävdar folkpartisterna Eva Flyborg och Cecilia Wigström i GT 27/10.
Samtidigt överger alliansregeringen dem som är utanför på sitt jobb. 340000 människor mobbas i arbetslivet varje år. Detta för med sig stora samhällskostnader i form av sjukskrivning, vård och förtidspensionering.
Den som drabbas får nästan aldrig upprättelse. Facket ställer sig vanligen på mobbarnas sida. Arbetsmiljöverket tar sig inte an enskilda fall och ingriper sällan i mobbningsärenden. Verkets föreskrifter mot kränkande särbehandling är vare sig straffbelagda eller vitessanktionerade.
Vad har regeringen gjort för att åtgärda denna rättslöshet? Ingenting. Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) har uttryckt att han inte ens har någon sådan ambition.
Regeringen har dragit ner på arbetsmarknadsverkets resurser med en tredjedel och försämrat sjukersättningen.
Det är klassisk högerpolitik att strunta i socialt förebyggande åtgärder och tro att man löser alla problem genom att skära ner på resurserna.
Denna politik tillämpas i moderatledda Kungälv, där en lärare på Munkegärdeskolan blivit avstängd och förvägrad skriftlig motivering efter att ha kritiserat sin havererade arbetsmiljö i medierna.
Den moderate ordföranden i barn- och utbildningsnämnden, gav sedan uttalat stöd till rektorn efter påtryckningar som bland annat ska ha kommit från skolchefen och kommunalstyrelsens ordförande. Samtidigt uppgav ordföranden att han egentligen tyckte att avstängningen var orimlig och att skolan, i likhet med kommunens övriga skolor, var dåligt skött.
En tid därefter påtalade ytterligare två av Munkegärdeskolans lärare offentligt att arbetsmiljön var katastrofal. Turbulensen har lett till att en person i skolans ledning, som kritiken inte varit riktad emot, sjukskrivit sig för hela innevarande termin.
Den enda åtgärd skolansvariga politiker tycks ha vidtagit är att dra ner på skolans budget.
Samma ansvarslösa politik förs på riksplanet. Den rehabiliteringsgaranti som Flyborg och Wigström förordar är visserligen bra.
Ännu bättre vore det om regeringen åtgärdade de grundläggande orsakerna till att många människor, framför allt kvinnor inom offentlig sektor, blir sjuka. Men att bara öka resurserna till arbetsmiljöverket, såsom vänsterblocket föreslår, löser knappast några mobbningsproblem.
Arbetsmiljöverket måste även få i uppdrag att ta sig an den psykosociala miljön och ges effektiva verktyg mot oansvariga arbetsgivare.
Kostnaden för sjukskrivningarna när det gäller mobbning, är miljardbelopp .etslivet!
Ann-Sofi Gauffin
Linda Mathiasson
Ann-Sofi Gauffin är ordförande och Linda Mathiasson är vice ordförande föreningen Stopp, som kämpar mot kränkande särbehandling i arbetslivet.