Läs Alexander Chamberland (mp) är språkrör för Grön Ungdom.
Varken tidelag (sex med djur)
eller djurpornografi är förbjudet i Sverige idag. Varje år våldtas 200-300 djur i Sverige, helt lagligt, och siffrorna fortsätter bara att öka.
Djuren som utsätts för övergreppen skadas oftast både psykiskt och fysiskt. Samtidigt går det även att köpa filmer som visar grovt sexuellt våld mot djur.
Det handlar om en industri där man gör profit på att utföra vedervärdiga övergrepp på djur.
Vi gröna menar att inget av detta är djuretiskt hållbart. Vi vill därför omedelbart införa ett förbud mot tidelag och djurpornografi.
Förbudet mot tidelag togs bort 1944. När Miljöpartiet har väckt frågan om att återinföra ett förbud har riksdagen avslagit det. Till en början skedde detta med nästintill enhällighet, men när frågan kom upp senast fick vi med oss ett par andra partier.
Organisationer som värnar
om djurens bästa som Svenska Veterinärförbundet och Förbundet Djurens Rätt kräver ett uttryckligt förbud mot tidelag och djurpornografi.
De anser inte att det räcker med dagens djurskyddslagstiftning som säger att djur skall behandlas väl och skyddas mot onödigt lidande.
Dagens lagstiftning kommer nämligen inte nödvändigtvis åt det psykiska lidandet som drabbar många djur som utsatts för sexuella övergrepp.
Men detta har riksdagsmajoriteten valt att strunta i.
Det är idag mycket svårt att stoppa djurpornografi, då anmälningar mot djurporrproducenter inte leder till åtal och dömanden.
Istället läggs förundersökningen ned eftersom det inte finns något rakt förbud mot djurpornografi.
Ett argument som förekommit mot ytterligare åtgärder mot djurpornografi är att det vore ett ingrepp i yttrandefriheten.
Justitieminister Thomas Bodström har kommenterat att sådana åtgärder måste vägas mot bestämmelser om tryckfrihet och yttrandefrihet.
Personligen tycker jag
dock att det borde vara solklart att yttrandefriheten inte får leda till att levande varelser åsamkas skada.
Jag tycker också att det ska läggas ned en del polisiära resurser på att bekämpa de grova och frukt-ansvärda kränkningar av djuren som finns inom djurpornografin.
Sexuella övergrepp mot djur måste behandlas som ett allvarligt problem.
I Finland och Norge kan spridning av djurpornografi ge upp till två respektive tre års fängelse. I Storbritannien finns det ett förbud mot tidelag.
Sverige bör följa i deras fotspår och göra det till ett straffbelagt lagbrott att ha sex med djur och att producera och inneha djurporr.
Extremt och sexualiserat djurplågeri där djur blir utnyttjade för människans allra mörkaste drifters skull hör inte hemma i vårt samhälle.
Alexander Chamberland (mp)
språkrör för Grön Ungdom