Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text

Debatt: Flykting ska ha samma villkor

Annons:
I dagarna avslöjades en stor skandal kring den västsvenska tidningsdistributionen. Flera av de 50-talet tidningsbud som sagts upp har, i stället för att göra jobbet själv, låtit papperslösa flyktingar göra arbetet för ned mot 50 procent av lönen.
Resten har de behållit själva.
Fackliga röster har höjts om lönedumpning, men det är inte det som är skandalen.
Skandalen är att vi har människor i det här landet som saknar papper och därför tvingas acceptera sådana arbetsförhållanden.
Och arbetsförhållandena är långt ifrån det värsta i deras tillvaro. Aktörerna i frågan påpekar många korrekta aspekter på det inträffade.
Arbetsgivaren påpekar "det saknas skyddsnät i form av försäkringar, till exempel vid olycksfall, för den som inte är anställd".

Facket hävdar att
tidningsbuden "solkar ner branschen samt förstör det fackliga arbetet genom att dumpa lönerna och skada yrkesstoltheten".
Ingen av dem tar fasta på det enkla faktum att det inte är acceptabelt att försätta människor i en sådan situation.

Det är en mänsklig rättighet att röra sig fritt och bosätta sig var man vill. Det är en medmänsklig skyldighet att hjälpa människor som tvingas fly till vårt land. Artikel 14 i FN:s förklaring om de mänskliga rättigheterna lyder: "Envar har rätt att i andra länder söka och åtnjuta fristad från förföljelse".
Att människor tvingas leva under odrägliga förhållanden i Sverige när de lyckats fly fattigdom, krig och miljöförstöring - via människo-smugglare och livsfarliga överfulla fiskebåtar i Medelhavet - är ovärdigt vårt samhälle.Ett ödes nyck och det kunde varit du och jag.

Det är såklart okänt
hur många som lever papperslöst i Sverige. Det figurerar siffror mellan 10000 och 50000 individer. Självklart är inte detta något som man tar på sig frivilligt. Papperslösa gömmer sig för att de fruktar för sina liv.
Att svensk asylprövning misslyckas med att bedöma hotbilden för asylsökande finns det oroande många exempel på.

I augusti 2009 granskade Migrationsverket 253 eritreanska asylärenden som fått avslag i migrationsdomstolen. Det fick till följd att en fjärdedel, 64 personer, fick uppehållstillstånd. Orsaken är ny information som säger att de som lämnar landet för att undgå militärtjänst får mycket hårda straff.

Tidigare samma år
riktade flera nämndemän för Kristdemokraterna hård kritik mot att de asylsökandes ombud i migrationsdomstolen inte företräder sina klienter tillräckligt bra. En rättsröta som inte skulle accepteras i annat sammanhang.
I ett Sverige där vi bejakar de grundläggande mänskliga rättigheterna om liv, frihet och sökande efter lycka måste alla goda krafter arbeta tillsammans för de papperslösa.
Staten måste regularisera dagens papperslösa så de kan stanna och införa en human asylpolitik.

Facken måste organisera
de papperslösa och försvara deras rätt på arbetsmarknaden, precis som Europafacken fastslagit en handlingsplan för.
Arbetsgivare måste ge justa löner.
Och du måste rösta på ett parti som står upp för en mänsklig flykting- och asylpolitik.

Joakim Larsson

Joakim Larsson är ombudsperson för
Grön Ungdom Göteborg
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
Annons:
LEDARE OCH DEBATT
Annons:
Senaste artiklar
Mest lästa ledare
Annons:
Fler mest lästa ledare
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader