Lärarinnan i Kungsbacka skickade nakenbilder till den 16-årige eleven och sex-chattade med honom på msn.
På torsdagen dömdes hon till dryga dagsböter för sexuellt ofredande och förtal.
Det var förra året som sexskandalen på skolan i Kungsbacka uppdagades. Enligt skolans egna minnesanteckningar har lärarinnan pratat sex med eleverna på lektionerna och även sex-chattat med dem.
- Men hon var en bra lärare, har den 16-åring som rullade upp hela skandalen berättat.
Lärarinnan ska ha skickat flera nakenbilder till honom.
- Det var obehagligt, speciellt när hon sa att hon ville ha sex med mig. Hon är ju lika gammal som min mamma, har 16-åringen berättat.
Pojken har även sagt att han blev "småäcklad" av att se sin lärarinna naken och vägrade under ett par veckor gå på hennes lektioner.
Blev av med jobbet
Nakenbilderna spreds snabbt vidare och ledde till att lärarinnan fick sparken - och senare åtalades. Förutom sexuellt ofredande åtalades kvinnan för tjänstefel för att ha avslöjat uppgifterna i ett prov till 16-åringen i förväg och för förtal efter att ha spridit falska sexrykten om två kollegor på skolan. Hon ska bland annat ha sagt till sina elever att en manlig kollega var pedofil och att han och en kvinnlig kollega hade ett sexuellt förhållande.
Kvinnan har hela tiden nekat till att hon sex-chattat med pojken och skickat bilderna. Bilderna ska inte ens föreställa henne utan någon som är lik henne, hävdar hon. När det gäller sex-chattandet och bilderna så hävdar hon att någon annan använt hennes mailkonto, en förklaring tingsrätten anser vara "så verklighetsfrämmande att det kan lämnas utan avseende."
Dryga böter
På torsdagen dömdes lärarinnan till dagsböter på sammanlagt 27 600 kronor för sexuellt ofredande och förtal vid Varbergs tingsrätt. Tingsrätten anser det "ställt bortom rimligt tvivel att det är (lärarinnan) som har chattat med och översänt fotografier till (16-åringen), skriver man i sin dom. Tingsrätten ansåg även att hon gjort sig skyldig till förtal genom att sprida falska rykten om de två kollegorna.
Lärarinnan ska betala skadestånd till den 16-årige pojken på 15 000 kronor. De båda kollegor kvinnan spred falska rykten får även de skadestånd på 15 000 kronor respektive 5 000 kronor. Åtalspunkten tjänstefel ogillades av tingsrätten.