SJUHÄRADSHALLEN. Det är en ny sheriff i stan.
Han heter Jörgen Lennartsson, han hörs mer än den gamle. Och han kan få ett litet helvete med att hålla Sveriges bästa spelartrupp på gott humör.
För i Elfsborg 2012 kommer etablerade stjärnor att hamna på bänken.
Lennartsson checkade in på Borås Arena i december, men spelartruppen mötte han först i måndags. Då var det mest "hej, jag heter Jörgen", presentation och snack om vad som gäller nu när Magnus Haglund lämnat efter åtta år som huvudtränare.
I går genomförde laget sin andra bollträning i fina Sjuhäradshallen, där det nylagda konstgräset lyste grönt och vackert och när solen strålade in genom fönstren var det inte utan att vårkänslorna gjorde sig påminda.
Men vi snackar ändå januari, naturligtvis ska man inte dra några växlar på det som syntes i går. Det är ett bra tag kvar innan allvaret börjar. Men oj sådan fart, intensitet och energi det var på träningen. Tävling och kamp i varje moment, många som vill visa den nye bossen att de vill ha en plats i startelvan.
Reptricket för Lennartsson blir att hålla uppe januariglöden ändå fram till november, att motivera dem som hamnar utanför startelvan.
Faktum är att det var många som imponerade i går. Ungtupparna Claesson, Hiljemark och Hult var som kalvar på grönbete, frustande ungdomlig entusiasm från det hållet. Amadou Jawo gjorde mål på allt och hoppas så klart få chansen av Lennartsson, den chans han inte riktigt fick av Magnus Haglund. Nye Joackim "Jocke" Jörgensen, värvad från Sarpsborg i Norge, visade att han SKA ha en plats, tuff norrman. David Elm var stark som en björn och Mommo Abdulrahman har absolut ingen lust att bli utlånad till Gais i år igen.
Tränare Lennartsson själv peppar, vrålar, instruerar, driver på och sliter fram all tänkbar fighting spirit ur spelarna. Det är tävling som gäller, det är träning så nära gränsen till match det överhuvudtaget är möjligt.
Risken är att det kommer att smälla ännu mer framöver. För här blir det konkurrens om platserna, var så säker.
Vi på GT kan naturligtvis inte ta ut någon startelva för Elfsborg redan nu. Men när jag leker och pusslar med namnen i truppen, inser jag snabbt att högklassiga spelare kommer att tvingas lida både på bänken och på läktaren.
Kolla bara mittfältet - Anders Svensson, Stefan Ishizaki, Niklas Hult, Oscar Hiljemark, Johan Larsson, Martin Ericsson och nye Joackim Jörgensen. Sedan är ju Daniel Mobaeck och Viktor Claesson dessutom tänkbara namn här.
- Angenäma problem, tycker klubbchefen Stefan Andreasson.
Tuffa problem tycker jag och anar att killar som Larsson, Ericsson och Jörgensen just nu är steget bakom Svensson, Ishizaki, Hult och Hiljemark.
Claesson känns trots allt mest som ett alternativ i anfallet och Mobaeck i första hand som ett alternativ till höger eller på mitten i backlinjen.
På forwardssidan gissar jag att det blir ganska mycket snurr på trion Lasse Nilsson, David Elm och Claesson. Här kommer Lennartsson välja lite efter motstånd. Men fan vet om inte Mommo och/eller Jawo kan slå sig in här också.
På backsidan känns det hyfsat klart till tre fjärdedelar. Andreas Augustsson, Jon Jönsson och Stefan Larsson (från Kalmar) spelar. På högerkanten blir det strid på kniven mellan Klarström, Mobaeck och kanske Johan Larsson, fortfarande ung och formbar.
Lyckas bara Jörgen Lennartsson hålla uppe humöret på hela sin supertrupp, lär det bli bra det här. Jag säger som man alltid gör så här års.
Elfsborg tar SM-guld 2012!