Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text

Matts Olsson

Foto: Larseric Linden Foto: Larseric Linden

Varje poäng är skitviktig

Läs fler krönikor! Här är Matts Olssons samlingssida
Annons:
Läs mer om
Det syns att varje poäng är skitviktig.
Det är nästan kramp de sista minuterna.
För att det sedan blir fullt ös i sudden death.
Våga gå för tre poäng hela vägen!
Först som sist - för alla Frölundahjärtan var det både skönt och rättvist att Mathis Olimb tryckte in 3-2 och fixade bonuspoängen till Göteborg.
Efter det skrala facit som Indianerna visat upp på bortais den här säsongen måste två pinnar med i bussen hem från mörka Småland rankas som ett fullgott dagsverke.
Det syns att varje poäng är superviktig nu. Både för Frölunda, Växjö och alla de övriga lag som ligger och fajtas kring slutspelsstrecket.
Samtidigt måste man våga för att vinna. Allra helst ska man ta tre poäng.
Det nästan kändes genom tv-rutan hur både Växjö och Frölunda var livrädda för att bjuda på något i slutet. Det var både hängslen och livrem på hockeybrallorna. Ett skott på mål sista fem minuterna - Henrik Tömmernes.

Vi upplevde en väldigt jämn elitserie förra säsongen och allt talar för att det blir strid på kniven ända in i den 55:e omgången även nu.
Skellefteå, Luleå och Brynäs har skaffat sig ett litet andrum. Sedan fajtas åtta gäng om att ta sig till det ekonomiskt lukrativa slutspelet eller - ve och fasa - hamna i kvalserien tillsammans med redan avsågade Timrå.
Just därför är risken att vi kommer att få se fler matcher som den i Vida Arena i går.
Tillknäppt och ängsligt. Mediokert underhållningsvärde.
Mitt råd är ändå - våga vinna!

Man ska aldrig tala om oflyt med skador. Sådana drabbar nästan alla lag. Jag kan ändå inte låta bli att tycka synd om Indianerna. Långvarig bortavaro på nyckelspelare som Frederik Andersen, Magnus Kahnberg och Joel Lundqvist har satt sina spår.
Nu senast har Nicklas Lasu och Anton Axelsson drabbats.
En duo gedigna hockeyproletärer som märks mest när de inte är med.
Båda är uppoffrande slitare inte minst i boxplay. Växjös kvittering till 1-1 var visserligen en snöplig sarg­retur men såg lite väl enkel ut.
Det kan man tycka om Lakers 2-2 också. Det var som att hela femman (Bäckman, Tömmernes, Pyörälä, Olimb och Pettersson) var i otakt där.
Positivt att ledningsmålet kom från fjärdekedjan.
Det var till stor del Johan Sundströms då han dels vann tekningen och sedan tryckte in Victor Backmans passning bakom Martin Gerber.

Jag gnällde på POP-kedjan för några matcher sedan men nu har trion börjat producera på nytt.
Båda målen vid vinsten mot Modo i fredags. Dubbelt upp i går igen och segermålet genom Mathis Olimb.
I båda matcherna har Fredrik Pettersson visat sin klass med precisa passningar!
Och Pyörälä har levt upp till sitt rykte som snajper!
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV MATTS OLSSON
Annons:
Senaste nytt
Annons:
Dagens webbfråga

I vilken svensk stad tycker du att Eurovision-finalen 2013 ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken svensk stad tycker du att Eurovision-finalen 2013 ska hållas?

SPORT
TÄVLINGAR
Annons:
NÖJE
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
GÖTEBORGSVARVET
MEST SETT I DAG
UPPÅT, FRAMÅT
LEDARE
TIPSA GT
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader