MARSTRAND. Om Kalle spelar Allan behöver hans mamma sitta med i klassrummet.
Det tycker utbildningsminister Jan Björklund (FP) - som vill tvinga stökiga barns föräldrar att delta i undervisningen.
- Om mamma eller pappa sitter där så skärper sig en 15-årig elev, säger han.
Utbildningsministerns vision för skolpolitiken under nästa mandatperiod innehåller ett nytt vapen - föräldrarna.
Jan Björklund (FP) vill se storsatsningar på skolan och lanserade en rejäl nymodighet under sitt sommartal på Societetshuset i Marstrand.
- Jag är övertygad om att Kalle som spelar Allan och ska vara cool i klassrummet skulle uppföra sig betydligt bättre om mamma eller pappa satt på en stol längst bak i klassrummet, säger Jan Bjöklund.
Föräldranärvaro
Tanken är att de elever som skolan inte klarar av att få ordning på - främst på högstadiet - kan få order om föräldranärvaro från den aktuella kommunen.
Ett förslag som inspirerats av en engelsk föregångare som Tony Blair genomförde.
- Om mamma eller pappa sitter där så skärper sig en 15-årig elev på ett helt annat sätt än om en 22-årig elevassistent sitter där, säger han.
Ordning på eleverna
Att förslaget skulle göra elever illa till mods köper inte ministern, utan ser fördelar med en sådan situation.
- Om det känns jobbigt för eleverna och de vet att det här kan inträffa så kanske de skärper sig, vilket vore bra.
Nyligen hamnade Jan Björklund i hetluften med förslaget att lagstifta om burka- och niqabförbud i skolan.
Men de föräldrar som beordas till sina barns skola skall däremot få ha på sig en heltäckande slöja.
- Den frågan har jag inte ens tänkt på, det får andra hantera. När det gäller burka och niqab är det eleverna och lärarna som avses.
Ett misslyckande
Är det inte ett misslyckande för skolan om föräldrar måste sitta med för att undervisningen skall fungera?
- Ja, det är det ju delvis. Men vi måste få det att fungera i klassrummet. Det är inget kul att erkänna när saker misslyckas men jag tror att väldigt få föräldrar har ett problem med att ställa upp på detta.
Ersättning betalas ut
Blir förslaget om skolplikt för föräldrar verklighet är det tänkt att ersättning motsvarande föräldrapenningen ska betalas ut till de berörda föräldrarna av kommunen.
- Det går ju inte att kräva att folk ska sitta där dag ut och dag in, men under vissa lektioner, så. När det inträffat en situation där ens tonåring håller på att spåra ur är det för de flesta föräldrar något som är viktigare än jobbet, säger Jan Björklund.