Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
VARGHANNE. Första vargen i Västra Götaland är skjuten. Ytterligare en blev påskjuten och ska spåras av jägare i dag. Foto: JIMMY CARLSSON VARGHANNE. Första vargen i Västra Götaland är skjuten. Ytterligare en blev påskjuten och ska spåras av jägare i dag. Foto: JIMMY CARLSSON

Första vargen fälld

Annons:
FAKTA

Naturvårdsverkets tilldelning av vargar i årets licensjakt i varje område. Så här ser siffrorna ut efter helgens jakt:
Område Tilldelning Fällda Återstående
Örebro län 2 1 1
Västmanlands län 1 0 1
Värmlands län 6 3 3
Västra Götaland 2 1 1
Gävleborgs län 3 3 0
Dalarnas län område 1 1 1 0
Dalarnas län område 2 5 5 0
Hela landet 20 14 6
Källa: Statens veterinärmedicinska anstalt

Tidigare artiklar
Två vargar får skjutas i Västra Götaland.
Den här sköts i går i trakten av Teåker i Melleruds kommun.
Ytterligare en blev påskjuten i går eftermiddag i Färgelanda kommun.
Därmed avlystes jakten till det är klargjort om vargen är oskadd eller inte.
Enligt uppgifter på Svenska Jägareförbundets hemsida ska den varg som påsköts i Färgelanda under gårdagen vara helt oskadd. Länsstyrelsen i Västra Götaland har ännu inte bestämt om vargjakten ska återupptas.

Strax före klockan tolv i går förmiddag fälldes den första vargen i Mellerud. Omkring 30 jägare fanns då på plats i området. De hade upptäckt spår efter två vargar som de försökte spåra.
- De var två till en början, men sedan så delade de på sig, vargarna gör ju ofta så när de blir förföljda, säger Jimmy Carlsson som tillkallades för att besiktiga och fotografera det döda djuret.

Stor varghanne

Det visade sig vara en stor och välnärd hanne på 49,5 kilo.
Jägaren får behålla skinnet, men kroppen skickas till SVA, Statens veterinärmedicinska anstalt, för obduktion och analys.
- Man tar vävnadsprov på den för att se vad den har för DNA så man kan se på vilket sätt den är besläktad med övriga vargar i Sverige, säger Robert Andersson, rovdjursansvarig på Länsstyrelsen.
När det gäller vargen som blev påskjuten i Kroppefjäll i Färgelanda kommun, så fortsätter jägarna att spåra efter den i dag.
- Spårningen får visa om man kan hitta blod i spårningen eller om den är oskadd, säger Robert Andersson.
Går det att konstatera att vargen är oskadd även om inte jägarna hittar den?
- Säker kan man ju inte vara, men hittar man inga blodspår och man ser att den fortsätter att röra sig obehindrat i terrängen, då gör man väl bedömningen att den är oskadd, säger Robert Andersson.

Jakten kan återupptas

Med de nya uppgifterna om att vargen är oskadd, kan vargjakten i Västra Götaland återupptas.
- Då får vi gå ut med ett nytt meddelande till alla jägare om det, men så länge vi inte vet så är jakten avlyst, säger Robert Andersson.
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
Annons:
LEDARE OCH DEBATT
Senaste nytt
Annons:
Dagens webbfråga

Hur mycket är du beredd att betala för årets första svenska jordgubbar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur mycket är du beredd att betala för årets första svenska jordgubbar?

SPORT
TÄVLINGAR
Annons:
NÖJE
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
GÖTEBORGSVARVET
MEST SETT I DAG
UPPÅT, FRAMÅT
LEDARE
TIPSA GT
Senaste nytt
NÖJE
SPORT
Mest läst i dag

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader