Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
I filmen "Jag vill inte leva detta livet" får man följa de två kompisarna Stefan och Markus. De är beroende av ungdomsdrogen GHB. Inte ens när deras bästa vän Anton tar sitt liv kan de sluta använda den oerhört beroendeframkallande drogen. Bilderna är hämtade från en trailer för filmen. I filmen "Jag vill inte leva detta livet" får man följa de två kompisarna Stefan och Markus. De är beroende av ungdomsdrogen GHB. Inte ens när deras bästa vän Anton tar sitt liv kan de sluta använda den oerhört beroendeframkallande drogen. Bilderna är hämtade från en trailer för filmen.

De har fastnat i GHB-träsket

Annons:
FAKTA

Fotnot: Stefan, Markus och Anton heter egentligen något annat. Deras riktiga namn kommer att offentliggöras i samband med filmpremiären.

GÖTEBORG. På fem år har hittills 19 ungdomar dött av drogen GHB - de flesta i Västra Götaland. Nu kommer filmen om GHB-träsket. "Jag vill inte leva detta livet" har premiär i oktober och handlar om tre göteborgskillar i 20-årsåldern - som lever ett liv de egentligen inte vill leva.
Stefan och Markus är två göteborgskillar i 20-årsåldern. De har en sak gemensamt; GHB. En drog lika beroendeframkallande som heroin, men betydligt enklare att få tag i eller att tillverka själv.
När deras bästa vän Anton tar sitt liv genom att hoppa från Angeredsbron brister allt. En kork GHB blir den enda trösten.
Dokumentärfilmen "Jag vill inte leva detta livet" är gjord av författaren Renzo Aneröd och filmproducenten Bo Harringer, som följt de GHB-beroende kompisarna i två år. Filmen, som är en samproduktion med Film i Väst, har premiär i oktober.
- I torsdags fick några kommunpolitiker se filmen och de blev oerhört tagna som de flesta som fått se delar av filmen, säger Renzo Aneröd.

"De har långt kvar"

Bo Harringer och Renzo Aneröd. Foto: Magnusson Peter Stefan och Markus från filmen har ännu inte kunnat bryta det enormt starka beroendet av GHB, som oftast jämställs med heroinberoende.
- Just nu är de på ett behandlingshem och tillfälligt drogfria. Men de har fortfarande långt kvar innan de blivit av med sitt beroende, säger Renzo Aneröd.
Han menar också att föräldrar, skolpersonal och även poliser har för lite kunskap om drogen som först började att användas av kroppsbyggare i Göteborg.

Används mest i Västsverige

Men varför drogen nästan uteslutande används i Västsverige i åldersgruppen 15- 25 år kan Renzo inte svara på.
- GHB är en drog som främst används utanför centrum. Särskilt drabbat är bland annat Torslanda, Kärra och Kållered. Skulle den spridas in mot centrum skulle det kunna få katastrofala följder, menar Renzo Aneröd.
Filmen kommer att premiärvisas på Hagabion i Göteborg, och någon gång efter nyår kommer den också att visas på tv.
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
Annons:
LEDARE OCH DEBATT
Senaste nytt
Annons:
Dagens webbfråga

Har du koll på om dina räkor är fiskade i ett miljöskyddat Natura 2000-område?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du koll på om dina räkor är fiskade i ett miljöskyddat Natura 2000-område?

SPORT
TÄVLINGAR
Annons:
NÖJE
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
GÖTEBORGSVARVET
MEST SETT I DAG
UPPÅT, FRAMÅT
LEDARE
TIPSA GT
Senaste nytt
SPORT
NÖJE
Mest läst i dag

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader