Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
LIVET GÅR VIDARE. Här stod diskjockeyn Zuhir Hersi när branden bröt ut för tio år sig. 63 människor dog, varav 24 var Zuhirs kompisar. "Jag har fått en ny chans i livet och den tänker jag ta", säger han. Foto: JAN WIRIDÉN LIVET GÅR VIDARE. Här stod diskjockeyn Zuhir Hersi när branden bröt ut för tio år sig. 63 människor dog, varav 24 var Zuhirs kompisar. "Jag har fått en ny chans i livet och den tänker jag ta", säger han. Foto: JAN WIRIDÉN

"Brandkatastrofen gjorde mig vuxen"

Annons:
FAKTA

Zuhir Hersi


Ålder: 27
Yrke: Försäljningschef
Familj: Flickvän, mamma, pappa och syskon.
Bor: Lägenhet i Partille.
Gör i dag: Rekryterar, anställer och utbildar säljare hos brandskyddsföretaget Toda.

Läs mer om
”När jag blir gammal vill jag bo i Neapel eller Turin. Där ska jag sitta på ett kafé med en espresso, läsa La Gazzetta dello Sport och gnälla över hur dålig matchen var i går tillsammans med de andra gubbarna.
Jag inser att jag fått en andra chans och den chansen tänker jag ta vara på. Det har varit tufft, men jag vill inte att man ska tycka synd om mig. Jag vet att om mina kompisar Alvaro och Sofia fått den chansen hade de också tagit den.
Men i går kunde jag inte somna. Dels för att jag skulle träffa dig och dels för att jag ska berätta om brandkatastrofen inför yrkesfolk i eftermiddag. Det är svårare att prata med nån man inte känner än med en som var med då.

Jag fick äran att spela under festen tillsammans med en annan kille som inte överlevde. På eftermiddagen hade vi flyttat undan alla stolar och bord och blev tillsagda att ställa dem i trapphuset. Vi visste inte bättre, men det var med hjälp av dem som killarna tände på.
På kvällen vällde det in folk. Vi lirade plattor, alla hade roligt och det är nog en av de bästa festerna jag har spelat på. Vi var odödliga!
När en kille kom fram och sade att det rök nånstans stängde jag av musiken direkt, drog ur sladdarna och sa till publiken att det brinner. ”Ta era jackor och gå ut ur lokalen.”
Paniken bröt ut när lamporna slocknade. Kommer ihåg att jag krossade rutan högt upp på väggen med ett paraply eller nåt och föll sex meter. Killen som hoppade före mig dog, men flera klarade sig tack vare att de hoppade ut.
I dag har jag bara ett litet ärr på vänster tumme och ena armen. Men min lungkapacitet är dålig. I små trånga utrymmen med många människor får jag svårt att andas.

Som 17-åring
tror man att livet aldrig tar slut. Men branden gjorde mig vuxen. Livet går fort. Njut av det så länge det varar.
Jag gick på sjömansgymnasiet på Lindholmen och har jobbat på sjön. Ett spännande jobb och fruktansvärt roligt. Jag jobbade med gamla goa gubbar från Hisingen och seglade mest på Europa.
Sen skickade mamma i väg mig till South Carolina i USA där jag gick ett år på high school.
Jobbet som försäljningschef har jag jobbat mig upp till. Att det handlar om brandskyddsprodukter är faktiskt bara en slump. Jag har aldrig använt mina erfarenheter i jobbet.
I framtiden vill jag ha familj och många barn. Och när alla drömmar är uppnådda vill jag köpa ett hus på varmare breddgrader. Helst i Italien.

Berättat för Marie Hebelius Svahn
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
Annons:
LEDARE OCH DEBATT
Senaste nytt
Annons:
Dagens webbfråga

Har du koll på om dina räkor är fiskade i ett miljöskyddat Natura 2000-område?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du koll på om dina räkor är fiskade i ett miljöskyddat Natura 2000-område?

SPORT
TÄVLINGAR
Annons:
NÖJE
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
GÖTEBORGSVARVET
MEST SETT I DAG
UPPÅT, FRAMÅT
LEDARE
TIPSA GT
Senaste nytt
SPORT
NÖJE
Mest läst i dag

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader