Köp "Min gata i Göteborg"

Exklusivt erbjudande i GT-shoppen!

Parfym till kanonpriser

Favoritmärkena hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Magnus Jönsson Foto: Magnus Jönsson

BERGGREN: Är inte alls bra för Volvo

Annons:

Stefan Jacoby återhämtade sig aldrig efter den stroke han drabbades av för en dryg månad sedan.

Håkan Samuelsson är ny vd för Volvo från och med i dag.

Inget ont om Samuelsson - men det är inte alls bra för Volvo.

 

Efter bara två år tvingas Stefan Jacoby lämna jobbet som vd för Volvo. Orsaken är framför allt den stroke han drabbades av för en dryg månad sedan. Jacoby har enligt uppgift inte återhämtat sig utan är fortfarande delvis förlamad på höger sidan.

Men maktkampen mellan Jacoby, vice styrelseordföranden Hans-Olov Olsson och ägaren Li Shufu har spelat in. Jacoby och Volvos tidigare vd Olsson har under en lång tid haft olika syn på hur Volvo ska utvecklas. Shufu tycks ha ställt sig bakom Olsson men även då och då stöttat Jacoby. Triangeldramat har varit påfrestande.

För Volvo kommer maktskiftet vid sämsta tänkbara tidpunkt. Jacoby har gjort sig känd som en äkta och passionerad bilmänniska som ställt stora krav på Volvos medarbetare. När Jacoby inte kunde vara med under bilsalongen i Paris nyligen märktes det att självförtroendet hos sjönk. Jacoby visste vad han ville med Volvo och han tvekade inte. Den konceptbil som Volvo ska visa i Detroit i januari var också Jacoby-teamets allra första helt egna Volvo.

Under Jacobys första bilsalong - i Paris 2010 - sammanfattade den tidigare presschefen Olle Axelsson tyskens intåg i Volvo så här:

– Vi hade en rundvandring på salongen och Jacoby visade och förklarade vad andra gjort. Han hade total koll på allt och jag kan säga att den hel del personer kommer att tvingas rycka upp sig lite.

Ändå upplever jag att Jacoby var omtyckt internt och han lyckades också få in några av sina medarbetare på nyckelpositioner.

Men i längden blev det ohållbart att inte kunna samarbeta med styrelsens vice ordförande Hans-Olov Olsson. Exakt vad de två var oense om har inte kommit fram, hemlighetsmakeriet har varit stort. Men osämjan sägs bland annat ligga bakom att Olle Axelsson tvingades att sluta.

Det troliga är att Hans-Olov Olsson kikat mer på Kina och försökt att styra Jacoby att sätta utvecklingen i Kina allra främst. Jacoby har å sin sida satsat på att göra Volvo till ett premiummärke i Europa - och den vägen öka försäljningen i Kina.

Nu blir det Håkan Samuelsson, tidigare i MAN, som får uppgiften att förverkliga Hans-Olov Olssons vision om Volvo. Och självklart pratar Samuelsson i dag först och främst om Kina.

Samuelsson är säkert en mycket bra bilindustrimänniska men det återstår att se hur mycket bilmänniska han är.

 

EXPRESSEN.SE RÄTTAR: Hans-Olov Olsson är vice styrelseordförande.

Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
GT SPORT
Annons:
Annons:

GT-TV: Mannerströms bästa midssommartips

Gbg just nu Så firar stjärnkrögaren Leif Mannerström midsommar.

Annons:
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
Annons:
TÄVLING
TÄVLING

TV: Se den livs levande kanonkulan skjutas i väg

Exklusivt på GT.se Gissa hur långt hon flög och vinn vip-biljetter till Cirkus Scott – tävla här.

Veckans quiz
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Hur drabbar tågstrejken ditt midsommarresande?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur drabbar tågstrejken ditt midsommarresande?

TÄVLING
HELA VÄRLDEN FINNS I GÖTEBORG
GÅ UT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader