Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Annelie Lehto har jobbat sedan hon var 14 år och har i princip aldrig bett om hjälp innan hon blev gravid och inte kunde jobba. Nu har hon tappat förtroendet för försäkringskassan. "Jag känner mig nedtryckt i skorna." Foto: Jan Wiriden Annelie Lehto har jobbat sedan hon var 14 år och har i princip aldrig bett om hjälp innan hon blev gravid och inte kunde jobba. Nu har hon tappat förtroendet för försäkringskassan. "Jag känner mig nedtryckt i skorna." Foto: Jan Wiriden

Annelie tvingades jobba trots smärtor

Annons:
FAKTA

Havandeskapspenning


Du har rätt till havandeskapspenning om du har ett fysiskt påfrestande arbete, och din arbetsförmåga på grund av graviditeten är nedsatt med minst en fjärdedel.
Ett fysiskt påfrestande arbete kan till exempel vara ett arbete som innebär tunga lyft eller påfrestande, ensidiga rörelser. Du har också rätt till havandeskapspenning om du har ett arbete som du inte får utföra på grund av risker i arbetsmiljön.
Om du får havandeskapspenning på grund av ett fysiskt påfrestande arbete så kan du få ersättning i högst 50 dagar, tidigast från och med den 60:e dagen före beräknad förlossning.
Havandeskapspenningen ger dig knappt 80 procent av din sjukpenninggrundande inkomst delat med 365. Havandeskapspenning betalas dock ut längst till och med den elfte dagen före beräknad förlossning.Källa: Försäkringskassan

GÖTEBORG. Gravida Annelie Lehto, 33, grät av smärta på jobbet.
Trots intyg från tre läkare vägrade försäkringskassan ge henne havandeskapspenning.
- Man blir inte behandlad som en människa, säger hon.
Nu har Annelie Lehto gjort en JO-anmälan.
I samband med att Annelie var gravid med sin dotter i januari 2009 hade hon foglossning och problem med ischiasnerven, som medför svåra ryggsmärtor.
- Jag hade så ont att jag grät. Jag fick be min lillasyster gå och handla åt mig eftersom jag inte kom upp ur sängen vissa dagar.
Annelie jobbade på butikskedjan 7-eleven. Ett krävande jobb med tunga lyft där man mestadels av tiden jobbar ensam och inte kan gå på toaletten när man vill. Dessutom finns en risk för rån och andra hot.

Sjukskrivning från läkaren

Annelie gick till läkaren som skrev ett utlåtande att hon skulle prova jobba 50 procent, efter två veckor gick det inte längre. Då skrev läkaren en 100 procent sjukskrivning på henne och Annelie fick samma utlåtande av ytterligare tre stycken läkare, fram till två månader innan hon skulle föda.
Men försäkringskassan delade inte hennes uppfattning.
Annelie fick svaret att hon inte skulle få någon havandeskapspenning. Hon bedömdes som arbetsför och att hon fick söka ett nytt jobb om hon inte kunde jobba kvar på 7- eleven.
- Vem anställer en kvinna, gravid i femte månaden med svåra smärtor?

Individuella bedömningar

Mats Mattsson, verksamhetsansvarig på föräldraförsäkringen, poängterar att han inte kan kommentera enskilda fall men om handläggaren har uttryckt sig så är det felaktigt.
- Vi har ingen anledning att lägga oss i det och beklagar det djupt om handläggaren sagt så.
Har det någon betydelse vilken handläggare man får?
- Vi utgår alla från samma lag, men bedömningar är ju alltid individuella. Vi är medvetna om att det kan bli fel ibland.

Försöker förbättra

- Dock jobbar vi på det hela tiden, både genom att vi numera bara handleder i Stockholm och Göteborg, med färre handläggare som lättare kan samlas och diskutera. Dessutom anordnar vi två seminarium i oktober där vi ska gå igenom bedömningarna av havandeskapspenning.
Annelie Lehto vill gärna ha fler barn, men vågar inte.
- Jag är livrädd, jag kan inte leva på det sättet igen.
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
Annons:
LEDARE OCH DEBATT
Senaste nytt
Annons:
Dagens webbfråga

Hur mycket är du beredd att betala för årets första svenska jordgubbar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur mycket är du beredd att betala för årets första svenska jordgubbar?

SPORT
TÄVLINGAR
Annons:
NÖJE
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
GÖTEBORGSVARVET
MEST SETT I DAG
UPPÅT, FRAMÅT
LEDARE
TIPSA GT
Senaste nytt
NÖJE
SPORT
Mest läst i dag

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader