Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
GER DRAGHJÄLP. Socialdemokraternas nya ledare, Håkan Juholt, har besökt Västra Götaland fyra gånger för att hjälpa sina partikamrater inför valet. Foto: Anders Ylander GER DRAGHJÄLP. Socialdemokraternas nya ledare, Håkan Juholt, har besökt Västra Götaland fyra gånger för att hjälpa sina partikamrater inför valet. Foto: Anders Ylander

Alliansens skräck: Juholt- effekten

Annons:
FAKTA

Så ska Håkan Juholt hjälpa sina partikamrater i Västra Götaland att vinna omvalet i morgon -  nio punkter för en bättre sjukvård
1 Mer resurser till sjukvården i höstbudgeten.
2 Förbättra tillgängligheten i vården.
3 Heltid ska vara en självklarhet i sjukvården.
4 Välfärdsjobb ska bli attraktiva att söka.
5 Satsning på kompetensutveckling i sjukvården.
6 Lagstifta mot gräddfiler på offentligt finansierade sjukhus.
7 Universitets- och regionsjukhusen ska ägas gemensamt.
8 Införa gratis tandvård upp till 25 års ålder.
9 Stärka patienternas rättigheter.

GÖTEBORG. Alliansen har fått ett problem på halsen: Juholt-effekten.
S-ledaren har rest fyra gånger till Västra Götaland för att ge draghjälp inför omvalet på söndag.
Från att ligga under i opinionen kommer nu plötsligt flera mätningar där de rödgröna leder.
- Det kan mycket väl vara så att det finns en Juholt-effekt, säger Stig-Björn Ljunggren, S-märkt statsvetare.
När Håkan Juholt besökte Göteborg igår presenterade han nio punkter för en bättre sjukvård. En av dem handlade om att förbjuda gräddfiler på offentligt finansierade sjukhus.
- I dag är det din förmåga att köpa en försäkring som avgör kvaliteten på din sjukvård, något som vi tycker genuint illa om. Vi vill ha vård efter behov, inte efter vilken försäkring man har, säger Håkan Juholt till GT.
Framträdandet i Göteborg i går var S-ledarens fjärde gästspel i Västra Götaland på kort tid. Han tjuvstartade valrörelsen i Göteborg i april och har sedan dess varit där ytterligare två gånger de senaste dagarna. Ett besök i Borås har han också hunnit med.

Nu har vinden vänt

Juholts frekventa närvaro i Västra Götaland verkar ha fått effekt. I en opinionsmätning från Sifo som presenterades i början av maj ledde alliansen med 46,9 procent mot 45,4 för de rödgröna partierna. Det resultatet skulle kunna innebära ett maktskifte i regionen.
Men nu har vinden vänt. I går publicerades två opinionsmätningar, en från Sifo och en från Novus. I bägge två leder de rödgröna plötsligt över alliansen. I Sifomätningen har de rödgröna nästa egen majoritet med 48,6 procent av rösterna. I samma mätning går just Socialdemokraterna kraftigt framåt jämfört med den förra Sifomätningen, från 27,6 till 32,9 procent.
- Det verkar som om något har hänt i valrörelsen, säger David Karlsson, statsvetare vid Göteborgs universitet.

"Det ger media"

Det som kan ha hänt är Håkan Juholt. Det pratas redan om en Juholt- effekt.
- Att han har visat sig har gjort att Socialdemokraterna fått lite mer ljus. Han är en ny partiledare, vilket är betydelsefullt, eftersom det ger media. Att han är ny är mer intressant än att han är Håkan Juholt, säger statsvetaren och socialdemokraten Ljunggren.
När GT träffade Håkan Juholt i går på Esperantoplatsen i Göteborg ville han inte prata om en Juholt- effekt.
- Opinionssiffror går upp och ner. Det går inte att dra några som helst slutsatser av detta, säger S-ledaren.
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
Annons:
LEDARE OCH DEBATT
Senaste nytt
Annons:
Dagens webbfråga

Hur mycket är du beredd att betala för årets första svenska jordgubbar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur mycket är du beredd att betala för årets första svenska jordgubbar?

SPORT
TÄVLINGAR
Annons:
NÖJE
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
GÖTEBORGSVARVET
MEST SETT I DAG
UPPÅT, FRAMÅT
LEDARE
TIPSA GT
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader