Närmare 500 svenskar har lurats på sammanlagt omkring 350 miljoner kronor.
Nu ställs de misstänkta för den gigantiska aktiebluffen till svars i Holland - men de drabbade kan inte räkna med att få några pengar tillbaka.
- Som det ser ut nu är det mycket små möjligheter. Det finns pengar, men det blir "peanuts" i sammanhanget, säger Hans-Jörgen Hanström, kammaråklagare på internationella åklagarkammaren i Stockholm.
Hanström har lett den svenska delen av förundersökningen och tror att aktiebedrägeriet är det största som hittills har drabbat Sverige.
Jan Green, expert på investeringsbedrägerier på Finansinspektionen (FI), gör samma bedömning:
- Det är det största som har drabbat Sverige, Norge och Finland i alla fall.
"Oerhörda tragedier"
Aktiemäklarfirman Witter Walwyn har varit bedragarnas täckmantel, och med Amsterdam som bas har de härjat i en lång rad länder i Europa. De har ringt eller på annat sätt kontaktat offren med sina investeringsförslag: Aktier i onoterade, amerikanska bolag med lysande framtidsutsikter.
Ofta har det krävts flera samtal innan "kunderna" övertygats att satsa pengar. Men långsamt har förtroendet byggts upp, och till sist har de investerat. Först kanske 50 000 kronor. Och sedan mer, och mer, och mer.
En av de svenska målsägarna i Witter Walwyn-fallet har lurats på hela 40 miljoner kronor. Och totalt beräknas alltså svenskarna ha förlorat runt 350 miljoner, erfar TT.
- Det är oerhörda tragedier bakom det här. Människor har förlorat hela sitt sparkapital. Och en del har lånat pengar till affärerna, säger Jan Green.
Rättegång i oktober
För ett par år sedan lyckades holländsk polis, med svenskt bistånd, sätta stopp för Witter Walwyn. Några av bedragarna har nu åtalats och i oktober väntas rättegången inledas i Holland.
- Åtminstone två personer kommer att lagföras, säger Hans-Jörgen Hanström.
Enligt uppgift är det en engelsman och en kanadensare som nu ställs inför rätta. Men ytterligare åtminstone en eller två amerikaner tros ha varit inblandade, och de kan mycket väl fortfarande vara aktiva.
- De som inte är gripna har väl fortsatt, på samma sätt fast i andra namn, gissar Jan Green.
Inom rättsväsendet har Witter Walwyn varit känt för tvivelaktig verksamhet sedan 1990-talet. Ändå har personerna bakom firman kunnat härja relativt ostört – och sammanlagt dra in kanske över en miljard kronor.
En förklaring är att de, liksom många andra investeringsbedragare, försvårat utredning genom att sprida verksamheten över flera länder.
- Det blir oerhört svårarbetat, konstaterar Hans-Jörgen Hanström.