Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Suvad Mrkonjic Foto: Suvad Mrkonjic

SAS gör större förlust än väntat

Annons:
Flygbolaget SAS redovisar en förlust före skatt på 554 miljoner kronor för första kvartalet 2011.
 Det kan jämföras med förlusten på 844 miljoner kronor motsvarande period 2010.
Analytiker hade i genomsnitt räknat med en förlust på 540 miljoner kronor, enligt Reuters sammanställning.
Omsättningen uppgick till 9 217 miljoner kronor, jämfört med 9 495 miljoner kronor ett år tidigare.

Priserna pressas

SAS vd Rikard Gustafson bedömer att biljettpriserna kommer att pressas ner ännu mer under året. Flygbolagen väntas öka antalet avgångar mer än passagerarökningen.
- Kapacitetsökningen i marknaden beräknas landa på tio procent på helåret och vi tror att den underliggande efterfrågan stiger med fem–sex procent på helåret. Det är ju klart att det innebär en risk för ytterligare prispress, säger han till TT.
Prispressen tänker SAS tackla med fortsatta investeringar i flygplansflottan, ny teknik ombord, som internet för resenärerna, och fortsatt satsning på punktligheten.
- Punktligheten är en avgörande konkurrensfaktor. Där är vi starka och där fortsätter vi att konkurrera.
Att ta upp matchen med lågprisbolagen och framför allt priskonkurrera tillhör inte SAS kärnaffär.
- Det finns inget självändamål i sig att sänka priserna, utan vi anser att vi måste jobba med att kommunicera vårt koncept så att kunderna upplever att de får värde för pengarna när de flyger med SAS.
- Även om resultatet är negativt och som helhet otillfredsställande, så är det en markant förbättring jämfört med första kvartalet 2010, säger Rikard Gustafson till TT.

Kostnadsbesparing

Den främsta förklaringen till SAS dämpade förlust jämfört med första kvartalet i fjol är bolagets kostnadsbesparingsprogram.
- Ja, det är helt klart den underliggande drivkraften i den positiva förändringen i det underliggande resultatet.
Han är nöjd med att utvecklingen för vissa delar av flygtrafiken nu pekar åt rätt håll.
- Delar i trafikutvecklingen är väldigt uppmuntrande, inte minst när det gäller vår viktiga inrikestrafik i Sverige och Norge. Cirka 30 procent av våra intäkter kommer därifrån. Där ser vi en stabil utveckling och en stabil kabinfaktor.
Rikard Gustafson har tidigare sagt att han bedömer att SAS kan visa vinst för helåret.
- Jag tror fortsatt att det finns förutsättningar för ett positivt resultat för helåret, även om förutsättningarna blivit lite kärvare. Det kräver att det inte blir en ytterligare fördjupad prispress och att det inte inträffar några oförutsedda händelser under året.
Gustafson säger att bränsleprisutvecklingen är en faktor som man "följer noga". Och de bränsletillägg som SAS infört under kvartalet måste ge effekt, säger han.
Annons:
Annons:
Annons:
Jobb & Ekonomi
Annons:
Mest lästa om jobb & ekonomi
Annons:
Jobb & Ekonomi
Jobb & Ekonomi
Jobb & Ekonomi
Annons:
Jobb & Ekonomi
Jobb & Ekonomi
Jobb & Ekonomi
Fler mest lästa om jobb & ekonomi

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader