Storlek på text:
Skriv ut text

Nu ska det bli svårare för dig att få bolån

Annons:
FAKTA

Expressen frågar experterna:


1. Finns det skäl att vara orolig över boutvecklingen?
2. Vad ska man göra för att undvika knipa?
3. Hur kommer situationen vara om ett år?

Gunilla Nyström, privatekonom på SEB:
1. - De allra flesta klarar mycket högre ränta samt prisfall. Men unga singlar utan starkt fäste utgör en sårbar grupp - särskilt om man förlorar jobbet.
2. - Har man exempelvis 200 000 kronor i kontantinsats kan det vara bra att sikta på en mindre lägenhet för en miljon än en dubbelt så stor i stan.
3. - Det närmaste året är priserna sannolikt på väg upp, tack vare låg ränta och en mindre allvarlig arbetslöshet än befarat. Men det finns risk att priserna senare svalkas av på grund av högre ränta.

Lars Kahnlund, vd Stadshypotek:
1.
- Nej. De flesta är så måna om sitt boende att spärrarna inte ska behövas. För en rejäl effekt krävs en väldigt stor arbetslöshet samt ett fall - och inget tyder det.
2. - Viktigast är att kunden klarar sina betalningar, och i annat fall kan få hjälp från banken. Amortera på topplånet, som är dyrare, för att få ner skulderna.
3. - I slutet av året kan vi räkna med en reporänta på 1,5 procent och därför möjligen en nedgång av fastighetspriset - dock ingen dramatisk. I slutet av nästa år ligger reporäntan på 3,5 procent.

Kerstin af Jochnick, vd Bankföreningen
1.
- Möjligen. Räntan kommer att gå upp och då gäller det att ha en buffert. Bankerna gör redan i dag en noggrann kreditprövning och tar höjd för högre räntor.
2. - Se till att du tillräckligt kvar för att konsumera - för det är där du måste skära ner. En stor kontantinsats ger ökad trygghet.
3. - Ränteläget är högre, vilket kan innebära att folk undviker stora lån. Om ett par år kan bankräntan ligga på 5-6 procent.

Tycker du att reglerna för bolån är för slappa?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Tycker du att reglerna för bolån är för slappa?

Finansinspektionen vill strama åt reglerna för bolån, för att inte skuldtyngda hushåll ska hamna i kläm när marknaden dalar.
Helt onödigt, menar SBAB:s vd Eva Cederbalk:
- Vi tar redan stort ansvar.
Finansinspektionen föreslår en spärr i bolånereglerna som begränsar utlåningen till mellan 75 och 90 procent av bostadens marknadsvärde.
Resten måste låntagarna lägga in kontant.
Riksbankschefen Stefan Ingves är positiv, men vill också att man inför ett amorteringskrav:
- Såväl huspriserna som hushållens skuldsättning har i lång tid ökat. Vi behöver fundera över regelverken medan vi har tid.
Eva Cederbalk, vd för statliga bolåneinstitutet SBAB, menar att förslaget felaktigt pekar ut bankerna som slarviga.
Hon tror också att dagens hushåll har bättre koll än tidigare.
- Fler är uppdaterade om utvecklingen och har ett intresse för de här frågorna.
Annons:
Annons:
Mest lästa om jobb & ekonomi
Annons:
Fler mest lästa om jobb & ekonomi
Annons:
Annons:
Jobb & Ekonomi
Senaste nytt
Jobb & Ekonomi
Jobb & Ekonomi
Jobb & Ekonomi

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader