Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Jan Wiriden Foto: Jan Wiriden

Ministern vill ge unga gratis kollektivtrafik

Annons:
Trafikminister Merja Kyllönen vill ha fri kollektivtrafik i hela Finland för alla upp till 18 år. Syftet med förslaget, framfört i Helsingin Sanomat, är att barn inte ska vänja sig vid att bli skjutsade i bil.
Pirkko Lento, chef vid Helsingforsregionens trafik HRT, kontrar med att gratis bussar, färjor och tåg snarare kan minska ungdomens lust att promenera och cykla.
Kyllönen ser den ökande privatbilismen som ett stort problem, särskilt i Helsingforsområdet.
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Ekonomi
EKONOMI PÅ TWITTER
Annons:
Mest läst om ekonomi
Mest lästa om ekonomi
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader