Storlek på text:
Skriv ut text
Förre bostadsministern Lars-Erik Lövdén och hans fru Christina har gjort flera bostadsklipp. Förre bostadsministern Lars-Erik Lövdén och hans fru Christina har gjort flera bostadsklipp.

Lövdéns lögn om lägenheten

Annons:
Läs också
Läs mer om
Förre bostadsminister Lars-Erik Lövdén ljög om lägenheten.
- Jag har haft lägenheten i 20 år, sa Lövdén till SR Halland.
Men enligt Expressens kartläggning flyttade han in i trean mars 2002 - efter att bostadsrättsföreningen bildats.
- Han sitter på pottkanten, säger statsminister Göran Persson.
Nu kommer det fram nya uppgifter om Lars-Erik Lövdéns lägenhetsaffär i Stockholm. Lövdén har i en intervju sagt följande: - Jag har haft lägenheten i Stockholm i 20 år. Jag har fått samma erbjudande som övriga hyresgäster, och jag har valt att behålla den lägenheten vid sidan av den tillfälliga tjänstebostaden här i Halmstad, sa han till SR Halland. Men det är inte sant. Från början hade han en övernattningsetta. I mars 2002 bytte han upp sig till den 67 kvadratmeter stora lägenheten. Det bekräftas av Ingela Thalén, som är ordförande i den stiftelse som äger huset, i Sveriges radio.

Hyckleri

Under sin tid som bostadsminister var Lars-Erik Lövdén med om att införa en lag som gjorde det svårt för hyresgäster i kommunala bostadsbolag att köpa sina lägenheter. Han debatterade kraftfullt mot omvandlingen av hyresrätter till bostadsrätter. Trots det väljer han nu att själv köpa sin trerumsvåning på Östermalm - och gör därigenom en vinst på omkring 1, 7 miljoner kronor. - Hyckleri när samma person som har ägnat en livsgärning åt att bekämpa att andra ska äga sin bostad, själv ser till att utnyttja ett system för att berika sig själv, säger moderatledaren Fredrik Reinfeldt till Svenska Dagbladet.

Statsministern reagerar

Även statsminister Göran Persson reagerar på Lars-Erik Lövdéns beslut att köpa hyresrätten, som han fick som tjänstebostad för tolv år sedan. - Hela den här omvandlingen till bostadsrätter är vidrig. Men det är svårt att skuldbelägga enskilda som får budet att köpa, säger han till Dagens Nyheter. Men Lövdén försvarar sitt miljonklipp. I en skriftlig kommentar till DN säger han: - Jag har kvar lägenheten vid sidan om min tillfälliga tjänstebostad i Halmstad. När fastighetsägaren nu vill sälja har vi fått samma erbjudande att köpa som övriga hyresgäster. Två andra s-politiker, riksdagsledamöterna Kjell Nordström och Berit Högman bor också i fastigheten på Runebergsgatan. Båda avstår från att köpa sina lägenheter. Lars-Erik Lövdén har undvikit att möta media och svara på frågorna. Till Svt meddelar han att han har gått på semester.
Annons:
Annons:
Mest lästa om jobb & ekonomi
Annons:
Fler mest lästa om jobb & ekonomi
Annons:
Annons:
Jobb & Ekonomi
Senaste nytt
Jobb & Ekonomi
Jobb & Ekonomi
Jobb & Ekonomi

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader