Storlek på text:
Skriv ut text
Leffe Malmberg bor på sin båt vid Södermälarstrand i Stockholm. Han behöver inte oroa sig för höga elpriser – han lägger in några fler pinnar i brasan. Foto: Cornelia Nordström Leffe Malmberg bor på sin båt vid Södermälarstrand i Stockholm. Han behöver inte oroa sig för höga elpriser – han lägger in några fler pinnar i brasan. Foto: Cornelia Nordström

I dag är elen rekorddyr

Annons:
FAKTA

Så mycket ökar din elräkning då elpriset överstiger 10 kronor/kWh under en dag:
Så mycket dyrare blir elpriset
Villaägare:
Baserat på en månadsförbrukning på cirka 2000 kWh.
Kostnaden ökar med ca 200 kronor.

Trerumslägenhet:
Baserat på en månadsförbrukning på cirka 500 kWh.
Kostnaden ökar med ca 50 kronor.
Källa: Mikael Jednell, dinel.se

Läs mer om
Extremkylan får elpriset att nå rekordnivåer.
I dag kostar en kilowattimme över tio kronor - och experterna tror inte att toppen är nådd.
- Priserna kommer gå upp ännu lite mer, säger Petter Marwig på elprissajten Elskling.se.
De senaste dagarnas bistra kyla orsakar inte bara strömavbrott och stor belastning på elnäten - den får även efterräkningar på konsumenternas elräkningar.

Dubbelt så dyrt

I takt med att temperaturen krupit nedåt har elpriset skjutit i höjden - och under några morgontimmar i dag kostar en kilowattimme tio kronor och 21 öre, jämfört med 30 till 40 öre som priset pendlat runt under större delen av förra året.
Snittpriset för dagen, enligt elbörsen Nordpools beräkningar, väntas hamna på tre kronor.
- Konsumenterna får nog räkna med att elpriset blir mellan 30 och 50 procent högre i år jämfört med januari förra året, säger Petter Marwig.
Han arbetar på elprissajten elskling.se där konsumenter kan jämföra elpriser och olika typer av elavtal för att hitta den formen som passar deras vanor bäst.
De skenande elpriserna drabbar framför allt de personer som valt att ha rörligt elpris.
Men en rekordnotering under några få timmar behöver inte betyda så stora prisskillnader, eftersom det rörliga priset baseras på snittpriset för en kilowattimme under en månad.
Om rekordpriset enbart varar under en dag visar beräkningar som Mikael Jednell, försäljningschef på DinEl i Göteborg, gjort att det leder till en månadsökning på cirka 10 öre per kilowatttimme.

200 i månaden

- För en villaägare rör det sig om cirka 200 kronor mer i månaden.
- För en trerumslägenhet innebär det en dryg femtiolapp mer, säger Mikael Jednell.
Men mycket pekar nu på att dagens höga priser kan hålla i sig betydligt längre.
- Det är svårt att spå hur det blir framöver, men troligen går priserna upp lite mer, säger Petter Marwig.
Annons:
Annons:
Mest lästa om jobb & ekonomi
Annons:
Fler mest lästa om jobb & ekonomi
Annons:
Annons:
Jobb & Ekonomi
Senaste nytt
Jobb & Ekonomi
Jobb & Ekonomi
Jobb & Ekonomi

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader