Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
"INTE NYANSERAT". Karl-Johan Persson tycker att "Kalla fakta" är "väldigt vinklat" och har nu gett sig in i ett bråk med TV4. Foto: Robin Haldert / Scanpix "INTE NYANSERAT". Karl-Johan Persson tycker att "Kalla fakta" är "väldigt vinklat" och har nu gett sig in i ett bråk med TV4. Foto: Robin Haldert / Scanpix

Han rasar mot TV4:s program om klädjätten

Annons:
H&M:S MILJARDVINST

# H&M har gått med 15,6 miljarder kronor i vinst under verksamhetsårets första nio månader - en ökning med 11 procent.

# Men det senaste kvartalet var sämre än vad analytikerna gissat på förhand och det gjorde att aktien rasade med drygt fem procent på börsen i går.

# H&M ökar nu expansionstakten och kommer växa med 300 nya butiker i år.

H&M OCH LÅGLÖNELÄNDERNA

# H&M gör 80 procent av inköpen i Asien. Kina, Bangladesh och Indien är de tre största inköpsländerna.

# Expressen har i en serie reportage från Bangladesh de senaste veckorna rapporterat om minimilönerna på 11 kronor per dag - en månadslön på 240 kronor eftersom arbetsveckan är sex dagar lång. På en fabrik som Expressen besökte hade 400 av de 2 500 anställda minimilön.

# Karl-Johan Persson krävde vid ett möte med Bangladesh premiär­minister i september att den statligt reglerade minimilönen ska höjas och förklarade i går att Bangladesh är prioriterat eftersom lönerna är lägst där.

# TV4:s "Kalla fakta" har besökt fabriker som producerar för H&M i Kambodja. Där ligger minimilönen inom textilindustrin på 540 kr/mån. Till skillnad från i Bangladesh är det arbetsmarknadens partner som sätter lönerna i Kambodja och strejker förekommer. ­Arbetarnas protester ledde i somras till att minimilönen höjdes med 36 procent.

# H&M har skrivit brev till Kambodjas regering med krav om bättre villkor. H&M:s hållbarhetschef var också i Kambodja förra veckan för att driva på frågan.

H&M-chefen Karl-Johan Persson ger sig nu in i ett ­offentligt bråk med TV4.

I ett kommande program av "Kalla fakta" anklagar tv-kanalen den svenska klädjätten för att betala "svältlöner" i Kambodja.

- Av erfarenhet vet jag att det inte är ett nyanserat ­program. Det är väldigt vinklat och jag tror att det kan vara vinklat den här gången också, säger Persson.

TV4:s samhällsprogram har under lång tid arbetat med att granska produktions­villkoren hos H&M-leverantörerna i Bangladesh. Precis som i alla andra inköpsländer har H&M inga egna fabriker utan köper in från lokala leverantörer och där ska "Kalla fakta" nu berätta om löne­nivåerna.

Karl-Johan Persson har själv nekat att ställa upp på en ­intervju om situationen i Kambodja och i stället hänvisat till H&M:s hållbarhetschef.

Så när Persson skulle presentera klädjättens resultat efter tredje kvartalet tog "Kalla fakta" chansen att konfrontera Persson och det slutade med ett öppet gräl inför ett hundratal aktieanalytiker och andra journalister.

Bra för låglöneländer

"Kalla fakta" och TV4 anklagade H&M för att inte betala "en levnadslön" i Kambodja. TV4 kallade i stället ersättningen som arbetarna i fabrikerna får för en "svältlön".

- Ni är ett av företagen som bromsar frågan, påstod TV4:s reporter Jonas Alsgren.

- Tvärtom, tvärtom, slog ­Persson ifrån sig.

Han slog fast att det bästa H&M kan göra är att köpa från låglöneländer som Kambodja och Bangladesh för att ­ekonomierna ska utvecklas och ­människorna ska lyftas ur extrem fattigdom.

- Det hade sett mycket värre ut om vi inte varit på plats. Vi vill vara där och göra skillnad, ­konstaterade Persson.

- Vi vill få med oss andra för att lönerna ska höjas. Det går inte att ändra över en dag. Om vi är tio olika köpare från en leverantör - ska då vissa anställda som under en kort period producerar för H&M få högre lön? Det skulle det bli kaos.

Står högt på agendan

- När jag om 20-30 år tittar tillbaka på min tid på H&M vill jag inte känna att det handlade om ett oetiskt före­tagande. Sociala frågor och hållbarhetsfrågor är högst upp på vår agenda.

Han varnade för att utvecklingen går bakåt om ­kunder slutar köpa kläder från låg­löneländer på grund av "­oseriös rapportering".

- Det riskerar att cementera många, många, många människor i extrem fattigdom.

"Vinklas rätt hårt"

TV4 ville ha en enskild intervju med Karl-Johan Persson om "svältlönerna" men han vägrade och fortsatte att svara på frågor från scen.

- Av erfarenhet tror jag att det kommer vinklas rätt hårt, det kommer klippas på ett speciellt sätt, förklarade han sitt beslut.

"Kalla fakta"-chefen Jonas Berg:

- Det får står för honom. Jag har inga ­kommentarer till det.

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Ekonomi
EKONOMI PÅ TWITTER
Annons:
Mest läst om ekonomi
Mest lästa om ekonomi
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader