Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Borg är kritisk mot storbankerna. Foto: Ylwa Yngvesson Borg är kritisk mot storbankerna. Foto: Ylwa Yngvesson

Borg har fått nog av bankernas vinster

Annons:
FAKTA

FAKTA

Så mycket mer kostar räntehöjningarna

Höjning i
procent-
enheter
4,0 1 167 1 750 2 333 2 917 3 500 4 667 7 000 9 333
3,0 875 1 313 1 750 2 188 2 625 3 500 5 250 7 000
2,0 583 875 1 167 1 458 1 750 2 333 3 500 4 667
1,5 438 656 875 1 094 1 313 1 750 2 625 3 500
1,0 292 438 583 729 875 1 167 1 750 2 333
0,5 146 219 292 365 438 583 875 1 167
0,25 73 109 146 182 219 292 438 583

FOTNOT: Kostnaden är beräknad efter skatteavdrag på 30 procent.

KÄLLA: Comboloan.

Obs! Grafik
finns

PDF:en

Läs mer om
Finansminister Anders Borg har fått nog av höga bankvinster, storutdelningar till ägarna - och dubblade räntemarginaler på bolånen.
- De skickar räkningen vidare till bolånetagarna, säger Borg i en Expressenintervju.
Han lovar också att ta statliga SBAB i örat eftersom bankledningen struntar i det statliga bolånetaket, har avskaffat topplån och rabatterar stora lån.
De fyra storbankerna Nordea, Handelsbanken, SEB och Swedbank tjänade under förra året 68 miljarder kronor - en ökning med 32 miljarder jämfört med året före. Samtidigt konstaterar Riksbanken att skillnaden mellan reporäntan och bolåneräntorna har dubblats jämfört med tidigare.
- Bankerna drar ju alltid upp sina marginaler och är väldigt angelägna om att göra stora vinster. Det är lite av en skyddad verkstad när det gäller lönsamhet. Det krävs inte någon väldig kompetens när det gäller att vara lönsam när de skickar räkningen vidare till bolånetagarna, säger Anders Borg.
Är det orimligt?
- Det är viktigt att vi håller koll på detta. Jag noterar också att riksbankschefen konstaterar att vi ligger på marginaler som är påtagligt högre än vad vi haft historiskt. Det måste vi följa.

"Ska inte delas ut till ägarna"

Hur ser du på bankernas vinster i relation till räntemarginalen?
- Det är klart att bankerna nu gör vinster och en sak som vi är tydliga med är att de inte ska delas ut till ägarna under de kommande åren, utan användas för att stärka stabiliteten i svensk ekonomi. Det finns inte heller någon anledning för bankerna att skicka räkningen vidare till hushållen.
Men bankerna verkar inte lyssna på dig - de höjer ju utdelningarna kraftigt i år?
- Det är därför vi säger att vi måste fundera på att skärpa lagstiftningen.
Finns det verkligen behov av större kapitalreserver i bankerna?
- På kort sikt ser det väldigt starkt ut för svensk ekonomi och vi växer mer än vad vi kanske har gjort någonsin, men på längre sikt och före nästa kris finns det behov. Vi lever i en brutal värld och Sverige ska inte hamna i en sits där vi utsätter oss för så stora risker som för något år sedan.

Ser större risker i Baltikum

Hur stort problem är bolånen jämfört med utlåning till företag och stora fastighetsprojekt?
- Det är inte i första hand hushållen som utgör risken för bankerna utan de har en stor exponering mot Baltikum och lånar ut till kommersiella fastigheter och det finns risker där.
Rakt svar - finns det en bostadsbubbla i dag?
- Nej. Visste vi att det fanns en bostadsbubbla i dag hade det varit för sent att göra något. Det finns en risk att det blir en bubbla om några år och då ska vi redan nu vidta åtgärder för att förhindra det. Om bubblan uppstår sitter man redan i skiten.
SBAB har avskaffat topplånen, lånar ut mer än det statliga lånetaket och ger extra rabatt på stora lån. Är du en stolt ägare av SBAB?
- Jag tycker att SBAB är ett problematiskt företag att äga. SBAB har närmast drivit på utvecklingen mot expansiv utlåning till hushållen. Nu har vi en situation där riksdagens partier tyvärr vill att vi ska behålla SBAB, jag hade hellre sålt.
Men du äger ju SBAB. Varför agerar du inte mot bankledningen som struntar i vad ni säger?
- Vi har ju velat sälja SBAB för att förhindra att skattebetalarna ska stå för några risker och för att få en bättre ordning. Om vi nu inte kan göra det måste vi skärpa direktiven till företaget.
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Ekonomi
EKONOMI PÅ TWITTER
Annons:
Mest läst om ekonomi
Mest lästa om ekonomi
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader