Ett familjeföretag med Skandinaviens bästa priser på hemelektronik. Så beskrivs Kameraexperten.se på företagets hemsida.
Men sanningen verkar vara en annan.
Polisen misstänker att mängder av svenskar har lurats på julklappar som de har beställt från företaget. De har betalat för varor – som de kanske aldrig får se.
Bara den senaste veckan har polisen i Stockholm fått in ett 50-tal polisanmälningar från nätbutikens kunder.
– Det är människor som betalat allt från 1 000 kronor till 20 000 kronor för mobiltelefoner, kameror och tv-apparater som de inte fått. Och brottstiden är i dagsläget från första december fram till i dag, säger Jan Granqvist, chef för bedrägeriroteln vid norrortspolisen i Stockholm.
Förundersökning inledd
För två dagar sedan inledde bedrägeriroteln vid Västerortspolisen i Stockholm en förundersökning mot Kameraexperten och ägaren bakom.
Företagets konto har spärrats, för att inte fler ska drabbas.
– När det handlar om brott som kan ge fängelsestraff så kan vi göra det, men de kan ha fler konton som vi inte ser, säger Mats Carlsson på kriminalenheten.
Polisen vet i nuläget inte hur mycket av kundernas pengar som är borta.
– Det kan handla om flera hundratusentals kronor.
Mycket talar dock för att härvan kommer att växa – i takt med att fler drabbade kontaktar polisen.
– Har polisen redan fått in så många anmälningar så tyder det på att företaget satt det
här i system eller har svåra ekonomiska problem. Långt i från alla som drabbas brukar polisanmäla, säger Torsten Palm, informationschef på Allmänna reklamationsnämnden.
I topp på Pricerunner
Kameraexperten.se har länge toppat prisjämförelseföretaget Pricerunners lista över de billigaste nätbutikerna för hemelektronik. Nu varnar man i stället för företaget.
– Kameraexperten har funnits i flera år. Man kan alltid agera snabbare, men vi har agerat någorlunda snabbt och hoppas att det är tillfälliga problem för företaget. Tyvärr vet vi inte vad som hänt, säger Pricerunners vd Peter Carlsson.
Ägaren svår att nå
Expressen har förgäves försökt komma i kontakt med Kameraexpertens ägare. Han hyr en postbox i Sundbyberg – och är också skriven där. Men i källaren på adressen finns det inga spår efter mannen.
När Expressen tar kontakt med den man som är suppleant i företaget blir han överraskad. Han har inget med Kameraexperten att göra, hävdar han.
– Jag har inte skrivit under några papper. Företagets ägare är en nära vän till mig, men jag har inget med hans företag att göra, säger han.
Nätföretagets hemsida.