Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Fler tror på dyrare bostäder

Drygt hälften av hushållen tror att bostadspriserna stiger i år. Det visar bankkoncernen SEB:s återkommande boprisindikator.

Andelen hushåll som räknar med högre priser det kommande året uppgick till 54 procent i januari, jämfört med 52 procent i december.
- Hushållen har en stabilt positiv uppfattning om bostadsprisernas utveckling, säger SEB:s privatekonom Gunilla Nyström.
Anledningen till den försiktigt positiva synen på prisutvecklingen för bostäder är, enligt henne, att Riksbankens reporänta väntas ligga kvar på en väldigt låg nivå i ytterligare ett år kombinerat med bättre arbetslöshetssiffror än väntat och att många varsel inte leder till uppsägningar.
Hushållen räknar med att reporäntan har stigit från dagens 0,25 procent till 0,92 procent om ett år. Men endast 7 procent av dem som har kombinerad rörlig- och bunden ränta planerar att binda räntan den kommande tremånadersperioden.
- Jag tror att många hushåll upplever att de borde binda mer, men den förföriskt låga tremånadersräntan gör att de väntar lite, säger Nyström.
Undersökningen bygger på 1 000 intervjuer som Demoskop har gjort under perioden 27 januari–3 februari.

Kamilla Kvarntorp

Publicerat 8 februari 2010
Uppdaterad 8 februari 2010
Tyck till
Det finns 2 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Det har ju stigit vartenda år sedan Adam & Eva flyttade ur trädgårn med ett par få undantag.Så det var ju ingen svår gissning.......typ i morgon är vi nog en dag äldre

Tror och tror är ingenting konkret...
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Tjugan kan skrotas och bli mynt
Snart kan du få andra pengar i plånboken Förslag: Ersätt tjugan med nytt mynt. DISKTUERA!
Ska tjugan bytas mot mynt?
Ja.
Nej.

VECKANS FRÅGA

Hur gammal var du när du fick ditt första jobb?
USA-Dollar7.4563
Engelska Pund11.3469
Euro10.1386
Kroatiska Kuna1.4129
Thailändska Baht0.2383
Turkiska nya Lira4.9266
Källa: FOREX

 
Toppbild





Bottenbild