Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Borg: Läget är mycket allvarligt

Det ekonomiska läget är "mycket allvarligt", enligt finansminister Anders Borg.
- Sannolikt det värsta i världsekonomin sedan depressionen, sade han till TT inför dagens riksdagsdebatt om vårpropositionen.

- Regeringens uppgift i den här situationen är att värna om de offentliga finanserna och kärnan i välfärden samt att förhindra att arbetslösheten biter sig fast, fortsatte han.
- Vi gör nu en väldigt kraftig uppdatering av de arbetsmarknadspolitiska åtgärderna. Det handlar om 45–95 miljarder de närmaste åren.
Enligt Borg handlar det inte om att frisera statistiken eller att passivisera människor med arbetsmarknadspolitiska åtgärder.

Kritiserar oppositionen

Han kritiserade samtidigt oppositionens ekonomiska politik.
- De tror att man alltid kan höja anslagen. Men de har ingen egen sedelpress på partikanslierna. Det är en överbudspolitik som undergräver trovärdigheten i de offentliga finanserna.
Anders Borg framhöll att krisen ännu inte är över.
- Vi måste vara beredda på en andra halvlek. Det kan komma nya krisförlopp. Inte minst är det bekymren i den finansiella sektorn. Det gäller att ha beredskap för hela matchen, säger han.
Anders Borg säger också att man inte kan utesluta att det kan behövas en ökning av statens inkomster, det vill säga skatteökningar, men framhöll att det inte är aktuellt i dag.

Publicerat 15 april 2009
Uppdaterad 15 april 2009
Tyck till
Det finns 6 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Nu ska dom skära i pensionerna,men invandringen fortsätter.

Ta in Göran Persson i regeringen han kan lösa de flesta ekonomiska problem.

Eller åtminstone rådgör med honom innan fler beslut fattas.

Östros klagar på ökad socialbidrag i nästan alla kommuner

Vi tar emot 90.000 nyanlända per år

Sossar säger nej till krav på försörjning vid anhöriginvandring

Varför får migrationen nästan kosta 200 miljarder

När Östros klagar på nedskärningar och kommunernas dåliga ekonomi?

Varför måste vi skänka 30 miljarder i bistånd? När vi skär ner på sjukhus her hemma?

Tidigare var budskapet från alla nivåer inom RGR (Röd Gröna Röran) med Östros i spetsen att allt Borg gjorde var a (för lite och b) för sent. Det blev tjatigt insåg man. Östros tänkte och lyssnade på Borg som använde termen aktiva åtgärder. Aha, alltså Passiva åtgärder mös Östros, listig som räven. Det är f-n patetiskt. Ingen egen politik överhuvudtaget. Bara tvärtemot. Nu har man till och med anlitat konsulter som ska hitta motsatsord. RGR har problem.

Yes my dear - det stormar ! Låt kapten med erfarenhet av orkaner ta över rodert och förvisa städtanten (Mona ) ner till undervåningen för att samla upp smulorna !
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
5 enkla tips - spara 2 086 kr i månaden
Byt pappersräkningar mot e-faktura och välj oberoende elbolag "Jag har aldrig tänkt på att det kostar att få räkningen på papper." Här är 5 tips Så sänker du dina utgifter.
Betalar du med e-faktura?
Ja.
Nej.
Fel svar kan kosta dig drömjobbet
Här är chefernas värsta frågor En ny undersökning visar att det finns risk för att du får försvara både din musiksmak och din hårfärg under anställningsintervjun.
Har du känt dig kränkt av frågorna på en anställningsintervju?
Ja
Nej
7 smarta vägar till en högre lön
En liten löneförhöjning - bästa sättet att känna sig uppskattad Så lägger du upp en plan för att få högre lön. DISKUTERA!
Är du nöjd med din lön?
Ja, jag är en bra förhandlare
Sådär, man vill alltid ha mer
Nej, jag har tjänar alldeles för lite
USA-Dollar7.1936
Engelska Pund12.002
Euro10.721
Kroatiska Kuna1.4764
Thailändska Baht0.2207
Turkiska nya Lira4.8493
Källa: FOREX

 
Toppbild









Bottenbild