Skriv och fråga manspanelen om allt som rör relationer. Inget problem är för litet. Mejla till manspanelen@expressen.se. Formulera din fråga och avsluta med en valfri signatur och din ålder.
Jag är en tjej på 54 år och jag är gift med en man som jag älskar av hela mitt hjärta. Vi har varit tillsammans i 39 år och har tre vuxna härliga söner. Vi har precis byggt ett hus som vi
ritat själva och vi gjorde mycket av arbetet själva. Vi har alltid älskat varandra och haft jätteroligt tillsammans.
Min man blev arbetslös och gick hemma här och arbetade på huset. Han sökte många jobb och fick ett arbete i Kina på ett år.
Vi bestämde oss för att han skulle ta jobbet. Jag är lärare så jag har ganska mycket långledigt. Jag har varit på tre resor dit och han har varit hemma en vecka.
Jag trivs inte med att vara ensam så mycket, medan han trivs jättebra och säger nu att han inte kan hitta tillbaka till den kärlek han alltid känt för mig.
Han trivs så bra med att vara ensam och kunna lägga lite tid på sig själv. Han går och tränar, går på massage, lär sig dansa salsa och så vidare.
Han har fått ett nytt liv i ett spännande land medan jag går kvar här i vårt "gamla liv".
När vi har träffats i Kina har vi haft det bra och till och med sovit tillsammans och då känner jag att han älskar mig. Men han är inte samma glada kille som jag körde till flygplatsen, han har liksom tappat glimten i ögat. Han är sig inte lik, barnen tycker likadant och även hans syskon.
Kan man bara glömma sitt gamla liv så? Hade vi inte haft det så bra tidigare kunde jag kanske förstått, men han säger själv att han alltid varit lycklig med mig.
Jag blir inte klok på detta och orkar snart inte längre!
Han kommer att bli erbjuden en förlängning och jag tror att han tänker ta det. Då blir han borta ett år till och då har jag nog förlorat honom för alltid och det känns så hemskt!
Kan någon av er som är killar förstå hur han tänker?
- Opalen
Manspanelen svarar:
Robert svarar: Gammal kärlek kan rosta
Gammal kärlek kan också rosta. Försök att tala öppet med honom. Han kan säkert
förklara vad som hänt om han bara vill. Funkar det inte att tala om saken så tycker jag att du ska bryta med honom och ta vara på ditt eget liv, det har mycket att ge dig om du bara släpper loss.
Pigge svarar: Han kanske har en ny kvinna?
Ja man kan glömma sitt gamla liv. En del bara stänger dörren och öppnar en ny.
Tyvärr kan jag inte sätta mig in i hans situation. Eventuellt har hans självförtroende fått sig en törn och i det nya landet så hittar han något nytt som gör livet kul. Eventuellt finns det en ny kvinna som han inte vågar berätta om. Du bör nog förbereda dig på ett nytt liv och eventuellt låta dörren stå på glänt om han inser att han saknar er. Ibland tar förhållanden slut men det här låter lite extra knepigt.
Marcus svarar: Du har redan förlorat honom
Jag tror du har förlorat honom alla redan. Det spelar egentligen ingen roll om han bor i Kina eller Kinna. Han är förlorad för dig ändå. Han är bortrest, har tappat tråden till ert förflutna och jag förstår att det gör ont, men enda sättet att få veta om det är så här är att fråga honom, rakt upp och ner, ställ krav innan han reser bort igen, och se till att inte du blir lidande för hans eventuella känslomässiga frånfälle. Låt inte han bestämma hur du ska må!
Leif GW svarar: Det sorgligaste jag läst på länge
Jag kan i vart fall inte förstå hur han tänker och ditt brev är faktiskt det sorgligaste som jag läst på bra länge till den här spalten. Mitt förslag är att du visar det för honom. Ger honom en chans att fatta hur du känner och hur du mår. 39 år är ju faktiskt ett helt liv som du investerat i honom, er båda och ert förhållande.