Manspanelen svarar varje vecka på dina frågor om relationer. Så skriv till Pigge, Leif, Robert och Paolo så hjälper dom dig med dina problem.
Fråga:
Hej panelen! Hur kommer det sig att män är så himla känsliga för hur många personer deras tjej haft sex med?
Min kille frågade mig rakt ut och jag tänker inte ljuga så jag svarade ärligt. Då blev det kaos. Han blev arg på riktigt. Notera att detta inte är en osäker ungtupp till kille, utan han har flera år på nacken.
Hur kommer det sig att hans erövringar är helt okej i hans huvud, men mina gör att jag är slampig? Och hur kan han inte fatta dubbelmoralen? Och varför frågar han, om han inte vill veta?
Och vad ska jag säga till honom för att sluta få honom att insinuera att jag är billig, i olika spontana situationer? Nu blev det många frågor på en gång, men om ni bara svarar på en av dem är jag helt nöjd. Jag skämtar mycket om saken, men jag mår illa av hans syn på mig. Jag mår så dåligt att jag funderar på att göra slut.
Mvh Johanna, 37, Göteborg
PAOLO SVARAR:
Man ska inte snacka om allt
Det är en myt att man ska snacka om allt i ett förhållande. Vissa saker ska man nog behålla för sig själv. Framför allt det som man har varit med om innan man träffade varandra.
Du har rätt att känna dig trygg och respekterad i ditt förhållande. Du måste göra klart för din snubbe, en gång för alla, att du inte tolererar att bli kallad slampa och inte tänker diskutera ditt förflutna eftersom han i den här frågan faktiskt beter sig som en osäker ungtupp.
PIGGE SVARAR:
Sluta fundera och agera
Han verkar inte riktigt frisk. En väldigt konstig syn på hur man lever på lika villkor och hur verkligheten ser ut. Sluta fundera och agera i stället.
LEIF GW SVARAR:
Gör slut med fanskapet
Kära Johanna! Oavsett åldern på just din tupp så har du nog
– tyvärr – råkat ut för en riktig hönshjärna.
Dessutom ett exemplar med obefintligt självförtroende. Sådana ska man undvika till varje pris. Gör slut med fanskapet.
Skaffa dig en riktig karl som inte har behov av att vältra sig i historisk svartsjuka.
ROBERT SVARAR:
Överväg att be honom fara åt helvete
Han har inte med det att göra, vad du gjorde tidigare. Han ska ge fan i det. Överväg att be honom fara åt helvete om han fortsätter.
Han hade också sitt liv tidigare. Det här är ett tecken på omotiverad svartsjuka. Det kan vara farligt.