Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
UTNYTTJAS AV BEDRAGARE. "I två år har jag fått ont i magen varje gång ett mejl trillar in med frågan om det verkligen var jag som gjorde en undersökning med dem på MSN", skriver sex- och relationsrådgivaren 
Hannah Arnhög. UTNYTTJAS AV BEDRAGARE. "I två år har jag fått ont i magen varje gång ett mejl trillar in med frågan om det verkligen var jag som gjorde en undersökning med dem på MSN", skriver sex- och relationsrådgivaren Hannah Arnhög.

Ta sexbedragarna på allvar, polisen

Annons:
Polisen och MSN struntar i bedragare som låtsas vara mig på nätet.
Lagarna måste skärpas innan fler tjejer drabbas, kräver sexrådgivaren Hannah Arnhög.
"Var vill du ha satsen? Provat att svälja? Gillar du det? Har du gjort egen porr? Har du bilder?".
Ovanstående är inte ett utdrag ur en halvskabbig porrfilm. Det är en MSN-konversation mellan "mig" och en 23-årig tjej som heter Elin. Jag ställer frågor, hon svarar.
I två års tid har en eller flera sexbedragare utgett sig för att vara mig på nätet.
De använder sig av mejladressen hannah.arnhog@hotmail.com för att kontakta tjejer på MSN. Bara det är obehagligt. Vad de sedan gör med de kontakterna är långt värre.
Tjejerna blir givetvis glada att "jag" vill vara deras kompis. Så klart. I just den gruppen är jag ju en känd profil som sex- och relationsrådgivare på Veckorevyn. Och ganska omtyckt - för att jag är ärlig, omtänksam och pålitlig.
Därför gör det så ont att någon, eller några, utnyttjar denna tillit för att få sig en härlig runkstund framför datorn.

Efter att kontakten är tagen börjar "jag" chatta.
"Jag" berättar att vi på Veckorevyn håller på med en stor sex- undersökning och att det verkligen skulle vara gulligt om tjejen kunde svara på några frågor.
Hon tvekar, känner att det är lite väl blottande att lämna ut detaljer om något så personligt och intimt som sitt sexliv. Men sedan tänker hon att "mig" kan man ändå lita på.
Så hon svarar på de mest kränkande och förnedrande frågorna jag sett i mitt liv.
Jag har nämligen blivit kontaktad av flera unga kvinnor varje vecka, som har svarat men anat ugglor i mossen. Hur många har då svarat på frågorna och inte anat ugglorna? I mina ögon är detta inget annat än grovt sexuellt ofredande.
Men i rättsväsendets ögon verkar det vara helt okej.
Varken sexbrott eller internetrelaterade brott har ju någon historia av att prioriteras högt.

Min första polisanmälan gjorde jag i augusti 2007. Den andra för bara en vecka sedan. Däremellan hände ingenting.
Ofredandet i mitt namn har fått härja hejvilt helt utan vare sig varningar eller konsekvenser.

Jag har också varit
i kontakt med MSN, som kan sätta stopp för bedragaren med en knapptryckning.
Där är de visserligen tillmötesgående, men ställer samtidigt så höga krav för att stänga ner adressen att det praktiskt taget är omöjligt.
Enligt företagets användarvillkor verkar det alltså vara okej att registrera en adress i falskt namn och använda den för att lura till sig detaljer om unga tjejers sexliv. Märkligt. Man kan undra i vilka fall MSN överhuvudtaget ingriper.
Under tiden fortsätter tjejer att bli utnyttjade och kränkta - av "mig".
Frustrationen jag känner är obeskrivlig. Maktlösheten har gjort att jag flera gånger funderat på att anlita en hackare och ta saken i egna händer.
När ingen annan är villig att hjälpa till känns det som att det inte finns någon annan utväg.
Jag förstår Carolina Gynning som lade ut en besvärande pervers läsares IP-adress i sin blogg och uppmanade folk att ta reda på vem han var.
Gynning tog saken i egna händer för att minska det ohämmade hatet på nätet - nu är hon polisanmäld.
Man får lätt intrycket att lagen skyddar förövarna men inte offren.
Nätet tycks vara en frizon där vem som helst kan bete sig hur som helst utan risk för påföljd. Regler och lagar måste skärpas. Men i väntan på detta måste vi bli mer kritiska i vårt surfande.
Kontaktar en känd person dig från en Hotmailadress, svara då och be personen mejla från sin jobbmejl.
Kolla upp hemsidan personen ska finnas på. Vi måste tänka ett varv extra och hålla i minnet att alla tyvärr inte har rent mjöl i påsen.

Min sexbedragare har opererat i två år, och jag vet att det är fler än jag som råkar ut för samma sak.
Tv-profilerna Carolina Gynning och Shire Raghe, bara för att nämna några.
Men polisen verkar inte agera, trots att det är ett solklart brott det handlar om.
I två år har jag fått ont i magen varje gång ett mejl trillar in med frågan om det verkligen var jag som gjorde en undersökning med dem på MSN. Två år. Hur många fler tjejer ska behöva kränkas, av "mig", innan någon gör något?


HANNAH ARNHÖG,
är sex- och relationsrådgivare samt krönikör på Veckorevyn. Hon bloggar på blogg.veckorevyn.com/hannahs-blogg
Annons:
Annons:

Loreen hyllas av våra tidigare ESC-vinnare

Fyra gånger tidigare har Sverige vunnit Eurovision song contest Nu hyllar samtliga vinnare Loreen - läs deras hälsningar här!

Loreens succé i ESC ger eko i hela världen Vår svenska sångerska har tagit Europa och världen med storm - alla skriver om henne!

TV: Så firade Loreen segern i morse

Efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen. Se tv-klipp och stort bildextra!

Skivbolaget smider nu hemliga planer för hur Loreen ska bli störst Så går tankarna kring albumet, turnén och låtskrivarna.

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Annons:

TV: "Jag tror nog inte att Elmander kan vara med"

Axel Pileby och Daniel Kristoffersson sammanfattar EM-lägret på Visby

"Mellberg och Rosenberg hamnar i het ordväxling" Så var svenska träningen.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader