Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
VÄRST. Swedbanks huvudkontor i Lettlands huvudstad Riga. En anledning till att den svenska kronan är svag är att svenska banker har lånat ut för cirka 1 000 miljarder svenska kronor i Polen, Ryssland, Ukraina och Baltikum. Värst utsatt är Swedbank, där staten nu tvingas gå in som storägare. VÄRST. Swedbanks huvudkontor i Lettlands huvudstad Riga. En anledning till att den svenska kronan är svag är att svenska banker har lånat ut för cirka 1 000 miljarder svenska kronor i Polen, Ryssland, Ukraina och Baltikum. Värst utsatt är Swedbank, där staten nu tvingas gå in som storägare.

Svenska kronan är EU:s svarte petter

Annons:
Swedbanks fall visar att Sverige är på väg in i en ond spiral, varnar generaldirektören Olle Wästberg, som var statssekreterare i finansdepartementet under valutakrisen 1992. "Först blir vi fattigare av kronfallet sedan av inflationen."
19 november 1992 släppte Sverige den fasta växelkursen efter tre månader av valutadramatik. Kronan föll som en sten, 30 procent på några timmar.
Två dagar senare var Thomas Franzén, vice riksbankschef, och jag kallade till EU:s monetära kommitté för att försöka förklara vad som skett. Vi bytte plan i Paris och när vi passerade valutaväxlingskontoret på Kastrup noterades inte ens den svenska kronan. Valuta- växlarna ville inte röra vid den.
Inte så bra för den nationella självkänslan. Carl Bildt hade just konstaterat om kronans fall att "ett misslyckande ska kallas ett misslyckande".
Nu har kronan på ett halvår fallit med 50 procent mot dollarn. Kronan försvagas mot alla valutaindex. Få tycks riktigt bry sig.

Förklaringen till den
tämligen lättsinniga synen på kron- kursen är att devalveringar så ofta varit ett sätt att lösa Sveriges problem genom att lyfta över dem på andra.
Sverige kom ur den ekonomiska så kallade Koreakrisen 1950 med en svag krona och kom in i den tidens fasta växelkurssystem på ett sätt som gjorde svenska varor billiga när världen började hämta sig från kriget och Europa skulle byggas upp på nytt. Där grundades det svenska välståndet.
1976- 1981 devalverade de borgerliga regeringarna kronan fyra gånger. När den socialdemokratiska regeringen tillträdde 1984 genomförde den sin superdevalvering med 16 procent.
I stället för att ta itu med höga kostnader, felaktig industristruktur, för lite nyföretagande och låg effektivitet sänkte Sverige genom devalveringar priset på våra exportprodukter. Omvärlden knotade eftersom deras företag fick sämre konkurrensvillkor, men Sverige frodades.
Sedan 19 november 1992 flyter den svenska kronan och omvärlden värderar den allt lägre.
Orsakerna är flera, men handlar knappast om Sverige. Den här gången är den svenska ekonomin i så god ordning det går, givet att världsekonomin är i kaos.
Skälen till kronkursen är att världens ekonomiska aktörer flyr risk. Och därmed lämnar de en liten valuta som har visat sig historiskt instabil. De är rädda för att bli instängda om de håller kronor.
Därtill kommer några specifikt svenska faktorer. Svenska banker har lånat ut för cirka 1000 miljarder svenska kronor i Polen, Ryssland, Ukraina och Baltikum. Värst utsatt är Swedbank, där staten nu tvingas gå in som storägare. Men bankerna har inte lånat ut i kronor utan i dollar och euro. För varje dag blir de potentiella förlusterna större och därmed ökar valutariskerna. Svenska stor- företag har också lånat på den internationella marknaden i dollar och euro. Nu kräver de utländska bankerna tillbaka pengarna. Då händer två saker: De svenska företagen säljer kronor för att betala - och sänker därmed kronan. Sam- tidigt tvingas de finansiera sig hos de svenska bankerna och tränger därmed ut småföretagare och hushåll.

Det verkar mest sannolikt att kronan fortsätter att försvagas. Riksbanken aviserar att räntan är på väg mot noll, därmed får man sämre betalt för att hålla svenska kronor. Riksbanken har dessutom öppet resonerat om att genom olika interventioner på marknaden sänka kronkursen ytterligare i syfte att få människor att tro att inflationen kommer tillbaka och att det därför är bäst att börja handla nu innan allt blir dyrare.
Effekten av kronkursen på exportindustrin blir allt mindre för varje år. En svenskproducerad Volvo består till minst 40 procent av utländska delar - som alltså blir dyrare.
Den svaga valutan innebär att svenskarnas köpkraft minskar och bidrar till den dåliga spiralen med mindre efterfrågan, svårigheter för handeln och sviktande hemmamarknad.
Om den standardsänkning som kronfallet innebär beslutats genom en skattehöjning eller lönesänkning för alla hade det blivit ett ramaskri. Nu kommer försämringarna på ett svår-genomträngligt sätt.
De fasta växelkursernas tid är förbi. Men de snabba växlingarna i kronkursen skapar osäkerhet hos omvärlden. Som vanligt är det knepigast för småföretagen som har svårig-heter att valutasäkra sig. Stabil valuta är en nyckelfaktor för ekonomisk tillväxt.
Men det stora problemet är att riksbanken kan ha rätt. Den låga kronkursen väcker tro på inflation. Någon gång vänder ekonomin och då innebär den svaga kronan fotogen på den inflationsbrasa som byggs upp genom att industriländerna nu samlar på sig jättelika under-skott.

Först blir vi fattigare av kron- fallet, sedan av inflationen.
Teoretikerna hos riksbanken och bland nationalekonomerna menar att man får ta itu med det problemet då. När det börjar komma tecken på att ekonomin vänt ska räntorna höjas och nya besparingar dra över den offentliga sektorn.
Men teoretikerna sitter inte i styrrummet. Viljan att dra i bromsen efter de svåra åren, när människor vill ha belöning för uppoffringarna, kommer att vara liten.


OLLE WÄSTBERG

Olle Wästberg är generaldirektör för Svenska institutet och var
statssekreterare i finansdepartementet under valutakrisen 1992.
Annons:
Annons:

Loreen hyllas av våra tidigare ESC-vinnare

Fyra gånger tidigare har Sverige vunnit Eurovision song contest Nu hyllar samtliga vinnare Loreen - läs deras hälsningar här!

Loreens succé i ESC ger eko i hela världen Vår svenska sångerska har tagit Europa och världen med storm - alla skriver om henne!

TV: Så firade Loreen segern i morse

Efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen. Se tv-klipp och stort bildextra!

Skivbolaget smider nu hemliga planer för hur Loreen ska bli störst Så går tankarna kring albumet, turnén och låtskrivarna.

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Annons:

TV: "Jag tror nog inte att Elmander kan vara med"

Axel Pileby och Daniel Kristoffersson sammanfattar EM-lägret på Visby

"Mellberg och Rosenberg hamnar i het ordväxling" Så var svenska träningen.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader