Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
MEDICIN I STÄLLET FÖR OMVÅRDNAD. "Den drakoniska nedskärningen av personal och vårdplatser de senaste decen- 
nierna har sannolikt inneburit att i stället för omvårdnad ger man ännu en tablett", menar Sven Britton. Foto: JUPITER MEDICIN I STÄLLET FÖR OMVÅRDNAD. "Den drakoniska nedskärningen av personal och vårdplatser de senaste decen- nierna har sannolikt inneburit att i stället för omvårdnad ger man ännu en tablett", menar Sven Britton. Foto: JUPITER

Sven Britton: Pillerläkarna gör äldre till zombies

Annons:
FAKTA

FAKTA
Vill du veta mer om äldre och läkemedel?
Läs den uppdaterade rapporten ”Indikatorer för god läkemedelsterapi hos äldre” på Socialstyrelsen.se.


SVEN BRITTON,

72, är vikarierande läkare på Cityakuten i sommar. Mellan 1985
och 2006 arbetade han som professor i infektionssjukdomar vid Karo- linska Institutet. I höst kandi-
derar han till riksdagen för Socialdemokraterna.

Doktorerna måste lära sig att inte bara skriva ut läkemedel utan också hur läkemedel ska tas bort, varnar Sven Britton.
När jag nu efter tjugofem år som överläkare och professor återvänder till det dagliga arbetet på en vanlig sjukavdelning kan jag konstatera att det mesta har blivit bättre, men jag blir helt chockad av att se hur gamla människor drogas ned.
Gamla som tas in på sjukhus direkt från ett äldreboende har i genomsnitt tolv olika läkemedel. Klarar de livhanken och blir utskrivna är det troligaste att de lämnar sjukhuset med ännu fler läkemedel. Den största enskilda riskfaktorn för biverkningar är antalet olika läkemedel som en patient får. Ju fler mediciner, desto större risk.
Ett exempel är en äldre kvinna som kom in till sjukhuset från ett äldreboende på grund av feber och förvirring. Vi utredde henne för de infektioner som kan ge sådana symtom, som till exempel hjärnhinneinflammation. Men vi hittade inga tecken alls på infektion. Då tog vi bort fyra av de elva läkemedel som hon fick för smärtor, lugnade och sömnsvårigheter. Både hennes feber och förvirring försvann direkt. Upp steg en riktigt pigg dam. Läkemedelscocktailen hade gjort henne både förvirrad och febrig, en vanlig biverkan av många mediciner.

När det gäller
avsedda verkningar grumlas eller försvinner dessa ju fler läkemedel som patienten får. Vid fler än sex olika medel är det i praktiken omöjligt att bedöma effekten av varje enskilt läkemedel eftersom möjligheterna till interaktion mellan medlen är så många och oförutsägbara.
Det är inget konstigt med att gamla människor är känsligare för mediciner än vuxna mitt i livet. Njurarna filtrerar sämre och leverns nerbrytningsförmåga minskar med åldern. Hjärnan och nervcellerna får däremot en ökad känslighet för läkemedel ju äldre vi blir. Lugnande preparat och sömnmedel har därför mycket starkare negativa effekter på äldre, som förvirring och apati, vilket riskerar att tolkas som accelererande ålderstecken snarare än resultat av läkemedelsbiverkningar.

Det finns inte något samlat ansvar för varje patients läkemedel. Mediciner skrivs ut av olika läkare, sinsemellan ovetande om varandra. Den drakoniska nedskärningen av personal och vårdplatser de senaste decennierna har sannolikt inneburit att i stället för omvårdnad ger man ännu en tablett. Aktivering på dagen är naturligtvis bättre än droger till natten men det förra kräver tid och mer - engagerad - personal.
I väntan på ett nationellt system där varje patients receptförskrivna läkemedel finns registrerade och tillgängliga för sjukvården bör en varningsflagga komma från apoteket då en patient inför ett nytt recept redan har recept på minst sex andra läkemedel. Läkaren måste då särskilt motivera varför patienten behöver ytterligare ett läkemedel.

Fortbildningen i när, hur och vilka läkemedel som ska ges till patienterna organiseras och sponsras av läkemedelsindustrin medan utbildning i att avbryta läkemedelsbehandling lyser med sin frånvaro. Där kan vi nog inte räkna med hjälp från läkemedelsindustrin av förståeliga skäl, utan det måste landstingens läkemedelkommittéer sköta mycket mer aktivt än hittills.
Vi är skyldiga våra äldre att de åtminstone inte drogas till en än mer dimmig tillvaro än skymningen redan innebär.


SVEN BRITTON
Annons:
Annons:

TV: Så ska Loreen fira segern i Sverige

Glad över svenskarnas eufori Vill fira som dem: "Ska bada i fontänen."

Så ska Loreen ska bli störst Skivbolaget smider hemliga planer för stjärnan.

Loreens succé ger eko i världen Har tagit Europa och världen med storm.

Koll på hur låttexten går i "Euphoria"? "Why, why cant this moment last..."

Modeexpertens betyg på schlagerkläderna

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Vann överlägset i lördagens ESC-final Loreen: "Nu har det börjat landa."

Här kastas Christer Björkman i poolen Så var efterfesten. BILDEXTRA!

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs "Euphoria".

SVT förberedda på schlager-EM nästa år Började planera redan innan finalen.

Annons:
CECILIA HAGEN MÖTER
DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader