Enligt Human Right Watch använder Israel vit fosfor i Gaza City - EU måste gå till botten med uppgifterna, kräver Erik Svensson, professor i zoologisk ekologi:
"Det kommer nu rapporter om civila med tredje klassens brännskador. Den amerikanska regeringen tvingades inför liknande bevis medge att man använt vit fosfor."
"Sverige och EU borde snarast ta initiativ till att ställa krigsförbrytarna i Tel Aviv, Shimon Peres och Ehud Olmert, inför rätta i Haag."
De fasansfulla bilderna vi har sett från Gaza påminner om scener från ett annat krig: Bosnien på 1990-talet. Många minns de serbiska granatattackerna mot civila bosnienmuslimer på en brödmarknad. Vi ser nu liknande scener när Israel bombar en grönsaksmarknad, dödar 20 civila och lemlästar 80. Läkare på sjukhus i Gaza vadar i blod. Nu kommer rapporter att Israel använt vit fosfor i sina granatattacker mot Gaza.
Vit fosfor är en gulaktig och lättantändlig kemisk substans, ett mordbrandsvapen som självantänder vid temperaturer över 30 grader. Vit fosfor räknas strikt sett inte som ett kemiskt vapen och får användas för att skapa rökridåer i krig. Enligt internationella konventioner är det dock inte tillåtet att använda vit fosfor mot soldater eller civila.
Människorättsorganisationen Human Right Watch anklagar nu Israel för att bryta mot humanitära lagar genom att sprida vit fosfor över det tättbefolkade Gaza. Tidigare har vit fosfor använts av den amerikanska armén i Irak under 2004 och av Israel i Libanon 2006.
Precis som USA först förnekade användandet av vit fosfor i anfallet mot staden Fallujah, så har Israel förnekat att man använt fosfor i Gaza. Men det kommer nu rapporter om civila i Gaza med tredje klassens brännskador, skador som påminner om de som drabbade civila i Irak.
Den amerikanska regeringen tvingades inför liknande bevis senare medge att man använt vit fosfor mot motståndsrörelsen i Irak. Israel fortsätter dock att neka till dessa anklagelser, och hävdar att "man endast använder vapen som är tillåtna enligt internationella lagar".
De israeliska krigsförbrytelserna överstiger såväl kvantitativt som kvalitativt vida palestiniernas och Hamas krigsförbrytelser. Inför dessa nya uppgifter borde nu samtliga debattörer klart och förbehållslöst tar avstånd från de israeliska krigsförbrytelserna i Gaza.
Det gäller även Israels försvarare i den svenska debatten, som påstått att medierna ensidigt skildrar kriget på ett negativt sätt för Israel. Denna tes driver bland annat Staffan Scheja i Expressen: "Staten Israel måste få skydda medborgarna". Scheja hävdar att "Israel inte har något val", berömmer de "tappra israeliska soldaterna" och vill "befria palestinierna från Hamas". Det är ett häpnadsväckande försvar för ett blodigt anfallskrig med ofattbara palestinska civila förluster. Han drar också in de tragiska brandattentaten mot de judiska lokalerna i Helsingborg och antyder indirekt att dessa är orsakade av den (påstått) ensidiga mediebevakningen. En så desperat argumentation från Israels försvarare riskerar i förlängningen att trivialisera högerextrema gruppers verkliga antisemitism. Att Scheja, och liberaler som Fredrik Malm, Fredrick Federley och Per T Ohlsson, fortsätter att tala om en ensidig mediebevakning av konflikten och därmed ursäktar Israels terror mot civila palestinier med hänvisning till Hamas är groteskt.
Hamas har förvisso också begått krigsförbrytelser, men i en avsevärt mindre omfattning än Israel. Hamas är likafullt en legitim part i konflikten, något som bland andra Andreas Malm påpekat. Till och med den konservativa tidningen Financial Times kritiserar Frankrikes president Sarkozy för att dennes fredsplan inte inkluderar Hamas. Hamas väpnade motstånd mot den israeliska armén i Gaza är folkrättsligt lika legitimt som de muslimska motståndsgruppernas kamp mot Sovjets ockupation av Afghanistan på 1980-talet.
Vi bör stödja palestiniernas självklara rätt att utse sina egna representanter i demokratiska val och deras legitima motstånd mot den israeliska invasionsarmén.
Hittills har mer än 800 palestinier dödats, många civila. Antalet dödade israeler i denna konflikt är några tiotal. Äntligen vågar flera tunga debattörer och experter försiktigt kritisera Israel. Carl Bildt dristar sig att säga att Israel kanske bryter mot folkrätten. FN:s förre rättschef Hans Corell anklagar Israel för krigsförbrytelser. Alltför sent kanske, men välkommet.
Sverige och EU borde också snarast ta initiativ till att ställa krigsförbrytarna i Tel Aviv, Shimon Peres och Ehud Olmert, inför rätta i Haag.
Erik Svensson
Erik Svensson är professor i zoologisk ekologi vid Lunds Universitet. Han bloggar på
biologyandpolitics.blogspot.com