Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Maria Wetterstrand angriper smygreklamen i bloggvärlden. Foto: NILS PETTER NILSSON Maria Wetterstrand angriper smygreklamen i bloggvärlden. Foto: NILS PETTER NILSSON

Oroande smygreklam på modebloggarna

Annons:
Bloggare, som får betalt för att lansera varor utan att det framgår för läsaren, bryter sannolikt mot marknadsföringslagen. Vi har rätt att veta när vi utsätts för reklam. Det hävdar Maria Wetterstrand, språkrör för miljöpartiet. Marknadsförarna har hittat nya språkrör i bloggvärlden, en gråzon som borde oroa, skriver Wetterstrand i dag.
Den som går in på en av de uppmärksammade modebloggarna kan läsa blogginlägg som rekommenderar vissa varor - utan att veta om bloggaren i fråga har fått betalt för att skriva om produkten. På konsumentverket har man nyligen börjat titta på hur varor marknadsförs via bloggar där det inte framgår att den som skriver bloggen får betalt för att lansera vissa varor. Mattias Grundström, som är byrådirektör, menar att det kan bryta mot marknadsföringslagen. Det låter sannolikt. En grundläggande rättighet vi har är att få reda på när vi utsätts för reklam.

Vi har inte längre
ett samhälle där information når oss via ett fåtal tidningar, tre radiokanaler och två tv-kanaler. I dag flödar som bekant informationen fritt. Den fria informationen är i sig något oerhört positivt - många människor kan göra sina röster hörda - samtidigt som det skapar helt nya möjligheter för företag att manipulera konsumenter. När folk köper och säljer saker så bestämmer de också vad som ska produceras och därmed indirekt exempelvis vilka resurser som ska tas i anspråk, vilka transporter som ska utföras och vilka andra varor som inte ska produceras. Hur marknaden fungerar är alltså en fråga som påverkar många andra frågor; miljöfrågor, konsumentfrågor och demokratifrågor. En fungerande marknad förutsätter tydlig information - marknadens viktigaste förutsättning. En marknad är inte en marknad om man inte vet vad man köper, vilket därför ställer stora krav på reklamen. Det är därför vi har en marknadsföringslag, och det ställer också krav på formerna för reklamen.

Då är frågan: vet den bloggläsare som läser en av de större bloggarna, vanligtvis modebloggar som ju är de största bloggarna, när den dolda reklamen dyker upp i form av inlägg som främjar vissa produkter? Nej. Därför är bloggvärlden en gråzon som borde oroa. Om jag till exempel läser Expressen så vet jag att innehållet inte bara ska följa marknadsföringslagen. Jag vet att det, med alla sina brister, även är underkastat en levande journalistisk etik som ständigt får ny kraft genom olika organisationer och institutioner där journalister, akademiker och tidningsutgivare ingår. Tidningars roll på marknaden, som granskare, recensenter och förmedlare av nyheter, är oerhört reglerad av hävd, yrkesstolthet och regler.

Samma sak gäller som vi vet inte
i bloggvärlden. Här förmedlas det intima samtalet människor emellan och kan plötsligt upphöjas till massmedial spridning utan att den enskilde bloggaren alltid kan eller kanske ens vill ta den typen av ansvar för sin text som traditionella massmedier tar. Jag vill verkligen inte ropa på censur, men jag vill hävda min rätt att vara bekymrad. Förhoppningsvis kan internet delvis självsaneras genom att även de som agerar där är tvungna att skydda sin trovärdighet. Om en aktör inte deklarerar sitt syfte att vara trovärdig, som alla seriösa tidningar och tv-kanaler deklarerar sitt syfte att vara trovärdiga, så får man till slut ingen trovärdighet. På en helt oreglerad mediemarknad borde trovärdigheten vara hårdvaluta. En blogg skriven av Carl Bildt eller Birger Schlaug äger exempelvis högre trovärdighet än en skriven av Blondinbella eller Alex Schulman. Att göra smygreklam borde alltså slå tillbaks.
Vi ska inte heller glömma att det som produceras inte alltid är det som efterfrågas. Ingen skrek väl efter en platt-tv eller en Ipod innan de fanns? Reklamen, produktplaceringarna och den övriga marknadsföringen skapar ofta de behov företagen vill tillfredsställa. Och nu har marknadsförarna hittat nya språkrör i bloggosfären. Så vet en 16-årig tjej som läser en populär modeblogg när hon utsätts för reklam och när hon inte gör det? Tveksamt.

Den som vill ha en fungerande marknad
borde reagera mot smygreklam i form av produktplaceringar och manipulation - oavsett om den sker utanför eller på nätet. Dold reklam är dålig reklam.


MARIA WETTERSTRAND
Språkrör miljöpartiet de gröna Maria gillar - ofrivilligt - en finsk flygreklam med en liten söt ren som är "hemma till kvällen".
Annons:
Annons:

Här är planen som ska ta Loreen till världstoppen

Skivbolaget smider nu hemliga planer för hur Loreen ska bli störst Så går tankarna kring albumet, turnén och låtskrivarna.

Vann överlägset igår Men det är först nu som det har börjat gå upp för Loreen vad som hänt - "Nu har det börjat landa."

TV: Så firade Loreen segern i morse

Efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen. Se tv-klipp och stort bildextra!

Koll på hur texten går i "Euphoria"? Så börjar den: "Why, why cant this moment last forevermore?" Klicka för resten av texten.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Annons:

TV: "Jag tror nog inte att Elmander kan vara med"

Axel Pileby och Daniel Kristoffersson sammanfattar EM-lägret på Visby

"Mellberg och Rosenberg hamnar i het ordväxling" Så var svenska träningen.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader