Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Återtåg. Spanien var ett av de första länderna att legalisera samkönade äktenskap. Men med konservativa Partido Popular och premiärminister Mariano Rajoy vid makten är risken stor att lagen kan ogiltigförklaras. Foto: Manu Fernandez Återtåg. Spanien var ett av de första länderna att legalisera samkönade äktenskap. Men med konservativa Partido Popular och premiärminister Mariano Rajoy vid makten är risken stor att lagen kan ogiltigförklaras. Foto: Manu Fernandez

Moralens väktare intar Las Ramblas

Annons:
Faktarubrik

Calle Norlén är författare och journalist och bor delar av Året i Barcelona.

Spanien var bland de första länderna att tillåta homoäktenskap - nu kämpar regeringspartiet Partido Popular för att dessa äktenskap ska ogiltigförklaras, skriver författaren Calle Norlén.

Spaniens moralkonservativa vädrar morgonluft efter jordskredssegern för Partido Popular. Nu vill de riva upp homoäktenskapen i Europas liberala föregångsland.

2005 var Spanien ett av de första länderna i världen att legalisera samkönade äktenskap, strax före Kanada och hela fyra år före Sverige. Bara Holland och Belgien var ännu tidigare.

Jag minns hur det jublades nedanför min balkong vid paradstråket La Rambla i Barcelona. Bög- och flatpar, gamla nog att minnas hur de fick smyga med sin kärlek under Franco-tiden, strök bort en tår och började planera bröllop. De prostituerade transsexuella på min bakgata friade ystert när jag gick förbi.

Jo, jag minns också katolska och reaktionära grupper som tågade i protest mot vad de kallade familjens upplösning.

Och redan då försökte konservativa Partido Popular, då i opposition, ogiltigförklara lagen genom att anmäla den till konstitutionsdomstolen.

Men varken jag eller någon annan kunde riktigt ta belackarna på allvar. Snarare skrattade vi åt Påvens yrvakna domedagspredikningar över ett land som för länge sedan glidit honom ur händerna.

 

Vad skulle väl kunna stoppa socialdemokratiske premiärministern José Zapateros framgångsrika liberaliserande och sekulariserande av Spanien? Som i sin tur bara var en logisk följd av landets utveckling ända sedan "La Movida", den hedonistiska frigörelse­process som inleddes efter diktaturens fall.

Öppenheten och frigjordheten hade ju blivit nästan lika viktigt som solen för att locka dit turister, konferenser och investerare från hela världen, inte minst Sverige. Storstäder som Madrid och Barcelona - eller badorter som Ibiza och Sitges - imponerade och inspirerade med sitt höga toleranstak och nästan idylliskt integrerade gaykultur.

Dessutom hade Zapatero folkets stöd - hela 66 procent av spanjorerna var för homoäktenskap. Konstitutionsdomstolen verkade också lägga laggranskningen på hyllan.

 

Men nu blåser högervindar över krisens Europa och även i Spanien. Nye premiärministern Mariano Rajoy har bekämpat homoäktenskap ända sedan han tog över Partido Popular 2004 och ett av hans vallöften var att återigen göra dem olagliga.

Än så länge avvaktar han konstitutionsdomstolens utlåtande. Och i en radiointervju häromdagen sa nye justitieministern Alberto Ruiz-Gallardón att han person­ligen inte kunde se hur homoäktenskapslagen skulle strida mot konstitutionen.

Men moralkonservativa grupper, samlade i paraplyorganisationen "Foro de la Familia", tänker varken låta Rajoy glömma sitt vallöfte eller konstitutionsdomstolens eventuella godkännande sätta käppar i hjulet för deras gemensamma agenda. Som är att förbjuda abort, homoäktenskap, homoadoptioner och annat de anser hotar familjen.

- Jag har stora förhoppningar på att den nya rege­ringen ska återkalla lagen om samkönade äktenskap, säger dess ordförande Benigno Blanco till RFSU-tidskriften Ottar.

- Ordet "äktenskap" har vandaliserats på grund av att homosexuella inkluderats i det.

Enligt Ottar förbereder därför Benigno Blanco och hans allierade i Partido Popular ett eget lagförslag, som ska särskilja äktenskapet mellan man och kvinna från andra förhållanden. Cirka 20 000 spanska homoäktenskap skulle därmed ogiltigförklaras.

 

I en tid när Sankt Petersburg förbjuder "homopropaganda", Ungern blivit ny­nationalistiskt och övriga Östeuropa verkar gå bakåt i frågan, vore det sorgligt om föregångslandet i väst vred klockan tillbaka. Må den liberala solen få fortsätta att lysa över Spanien.

Annons:
Annons:

TV: Så ska Loreen fira segern i Sverige

Glad över svenskarnas eufori Vill fira som dem: "Ska bada i fontänen."

Så ska Loreen ska bli störst Skivbolaget smider hemliga planer för stjärnan.

Loreens succé ger eko i världen Har tagit Europa och världen med storm.

Här kastas Christer Björkman i poolen Så var efterfesten. BILDEXTRA!

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Stolt mamma under presskonferensen Se mor och dotters segerkyss!

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs "Euphoria".

SVT förberedda på schlager-EM nästa år Började planera redan innan finalen.

Annons:
CECILIA HAGEN MÖTER
DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
EXTRA
SPORT
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader