Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
FORT FARANDE BÄST. Forskaren Bengt Johansson anser att de traditionella valaffischerna är överlägsna de mer modernakampanjkanalerna så som twitter och blogg. FORT FARANDE BÄST. Forskaren Bengt Johansson anser att de traditionella valaffischerna är överlägsna de mer modernakampanjkanalerna så som twitter och blogg.

Mer krut i valaffischer än twitter och bloggar

Annons:
FAKTA

BENGT JOHANSSON
är docent i journalistik och masskommunikation vid JMG, Göteborgs universitet och expert på politisk kommunikation. Han forskar också på valaffischernas betydelse genom historien.

Vem behöver valaffischer? Visserligen har de varit en självklar ingrediens i de svenska valrörelserna i mer än 100 år, men nu borde väl ändå valaffischerna kunna tas bort? Inte minst när flera nya kampanjkanaler verkar ha slagit igenom på allvar. Jag tänker då på tv-reklamens intåg och de sociala medierna, som verkar uppta kampanjmakares tankar mer och mer. Att slösa pengar på att trycka affischer känns ju lite gammalmodigt när det finns digitala medier i överflöd att lägga tid och pengar på.

Jag ska dock inte göra det klassiska felet som många siare gör och dödförklara kampanjkanaler i förtid. Valaffischerna kommer kanske att försvinna, men troligare är att de kommer hänga med ett tag till. Vi vet nämligen genom att titta bakåt i historien att nya kampanjkanaler väldigt sällan ersätter gamla. När det kommer något nytt får oftast de gamla sätten att sprida politiska budskap leva vidare sida vid sida med de nya. Den enda kanal jag kan påminna mig som verkligen försvunnit var valfilmen, som gick i graven när tv gjorde sitt intåg i slutet på 1950-talet. Tittar man i valkampanjernas historia är det därför påfallande många metoder som fortfarande används trots att de slog igenom i början på förra seklet - annonser i dagspress, dörrknackning, flygblad och valaffischer.

Ett viktigt skäl till att vara hoppfull inför valaffischens fortsatta liv är att det inte finns några egentliga alternativ i det offentliga rummet. Den dagen stadsrummet är fyllt av digitala bildskärmar som partier och kandidater kan använda kanske man inte längre behöver trycka affischer. Men så länge som inga alternativ finns behövs valaffischerna för att höja temperaturen på valrörelsen, signalera till väljare och partimedarbetare att det är dags för demokratin att mobilisera sig till val och ge kandidater en plattform att visa upp sig på. När vi dessutom måste klicka oss in på bloggar och hemsidor och tv-reklamen är på tok för dyr för enskilda kandidater, behöver inte minst lokala kandidater ha en möjlighet att nå ut till väljarna.

Men vad som är den största faran för de svenska valaffischerna är nog att de tenderar att bli allt mer intetsägande. Det är inte så ofta som de har tydliga politiska eller ideologiska budskap, varken på bild eller i text. Budskap som "Alla ska med" och "Rösta på din sjuksköterska" eller ansiktsbilder på leende partiledare höjer ju knappast valtemperaturen. Men goda förebilder finns för dem som vill ha slagkraftiga affischer. Partierna behöver faktiskt bara leta i sina egna arkiv för att hitta affischer som både är ideologiskt starka och bildmässigt intressanta. Vill partierna skaka lite mer liv i en hundraårig kampanjkanal behöver de bara gräva där de står.


Bengt Johansson
Annons:
Annons:

TV: Så ska Loreen fira segern i Sverige

Loreen får höra om hur svenskarna firade i natt - vill göra detsamma "Ska bada i fontänen antagligen."

Skivbolaget smider nu hemliga planer för hur Loreen ska bli störst Så går tankarna kring albumet, turnén och låtskrivarna.

Loreens succé i ESC ger eko i hela världen Vår svenska sångerska har tagit Europa och världen med storm - alla skriver om henne!

ANDERS NUNSTEDT: "Ja -rätt låt vann" Vilken uppvisning, vilken triumf, vilken osannolik kross, vilken eufori!

Så firade Loreen segern i morse

Efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen. Se tv-klipp och stort bildextra!

Loreens mamma bjöds upp på podiet under förmiddagens presskonferens Se mor och dotters segerkyss!

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" i finalen av Eurovision song contest 2012.

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Annons:

TV: "Jag tror nog inte att Elmander kan vara med"

Axel Pileby och Daniel Kristoffersson sammanfattar EM-lägret på Visby

"Mellberg och Rosenberg hamnar i het ordväxling" Så var svenska träningen.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader