Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Storlek på text:
Skriv ut text

Människan går före Gud

Annons:
Läs också
Mikael Mogren och Mohamed Omar reagerar starkt på vår artikel om problemen med det juridiska begreppet religionsfrihet. Tyvärr har de miss-uppfattat artikeln grundligt.
Vi vill inte avskaffa religionsfriheten. Varje individ ska naturligtvis ha rätt att tro på precis vad hon eller han vill. Men det juridiska begreppet ”religionsfrihet” riskerar att missbrukas, och religionsfriheten bör därför integreras i de övriga friheter som den svenska grundlagen och FN:s deklaration om mänskliga rättigheter ger oss.
Mogrens och Omars argumentation präglas också av sakfel:
I Stalins Sovjet var inte ateismen central, utan kommunismen och personkulten. En liknande ideologi och personkult ser vi i Nordkorea i dag. Den har mera gemensamt med religion än med humanism.
Hitlers judeutrotning motiv-      erades inte med judarnas religiösa tillhörighet. Då skulle de många judiska ateisterna ha överlevt. Hitler ville utrota den judiska kulturen och judarna som etnisk grupp.
Mogren och Omar påstår att vi jämställer politiska ideologier och religioner. Bortsett från att det i många fall går att jämställa dem (många religiösa ideologier har politiska konsekvenser) så är den eventuella likheten irrelevant.

Men seder och bruk bör ha samma status, oavsett om de är kulturellt eller religiöst motiverade. Endast då kan en sann respekt för mångkulturalism och mångfald uppnås.
Moraliska och filosofiska system ger mening, gemenskap och existentiell vägledning för oss alla. Om ett gudsbegrepp finns med är en helt annan fråga. I humanismen finns inga gudsbegrepp, men de övriga ovan nämnda kvaliteterna ingår likafullt.
Det är riktigt att religiösa har förföljts för sin tro. Men Mogren och Omar glömmer att redovisa att religiösa har förföljt andra religiösa för att de tror lite annorlunda än de själva och att religiösa förföljt dem som inte tror alls.
Man får intrycket att Mogren och Omar vill att gudsdyrkan ska gå före mänskliga rättigheter och svensk lag. Det är därför vi vill se en lagstiftning som bejakar alla former av sedvänjor på lika grunder, vare sig de är kulturella eller religiösa.


CHRISTER STURMARK
Ordförande i förbundet Humanisterna.

BJÖRN ULVAEUS
Medlem i förbundet Humanisterna.
Annons:
Mest lästa om debatt
Annons:
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader