Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Anders Borg är en riktig superman, tycker bloggaren och juristen Karolina Lassbo. Foto: Axel Öberg Anders Borg är en riktig superman, tycker bloggaren och juristen Karolina Lassbo. Foto: Axel Öberg

Krisen förvandlade Borg till superman

Annons:
FAKTA

Karolina Lassbo är jurist och bloggare.

Nästan dubbelt så många svenskar känner större tilltro för Anders Borg än Thomas Östros - en viktig förklaring är Borgs karisma, enligt Karolina Lassbo. "När bedrövelse, sorg eller allmänt sämre tider slår till krävs det mer än popularitet och välslipade åsiktsfloskler för att kunna lugna folkets oro i krisen." "Förutom att vara en bra ledare är Borg även välbyggd och ståtlig - inte blir han mindre attraktiv av att han även är uttalad feminist."
Att det krävs extra starka ledare i kristider är knappast någon nyhet. Det är då man ser vad ledarna går för - på allvar. Att ständigt försöka förbättra sin popularitet, lova guld och gröna skogar samt ta ett och annat obekvämt beslut, det är vardagsmat för dem. Men när bedrövelse, sorg eller allmänt sämre tider slår till, då krävs det mer än popularitet och välslipade åsiktsfloskler för att kunna lugna folkets oro i krisen. Det behövs en stark och trygg ledare, och den i regeringen som axlar den rollen bäst heter Anders Borg och är finansminister. Han är dessutom mer än så - han har på senare tid även blivit ett samtalsämne bland Sveriges kvinnor.
När Anders Borg kom till makten fångade han knappast mitt intresse. Han var en relativt ung och mindre charmig politiker, med gräsligt osmickrande glasögon och likadan tofsfrisyr som min lillasyster. Jag skakade på huvudet, log för mig själv och tänkte att det är kört för den mannen. Hoppet var ute, och ridån hade gått ner samma dag som han uppfann sin egendomliga stil. Men aj, vad fel jag hade.
Borg växte med rollen som minister, och snart lyste både hans pondus, manlighet och säkra argumentation fram genom tv-rutan. Och när sedan bankkris, reporänta och lågkonjunktur blev det vanligaste samtalsämnet kring fikaborden, då intog Borg rollen som de svenska kvinnornas idealman. Han visade att han med myndig och trygg stämma kunde lugna folket och ta hand om problemen, men samtidigt sätta tydliga gränser och inte ge med sig på de punkter där han redan sagt nej.

Enligt en undersökning
som Sifo gjort åt SvD ansåg faktiskt 51 procent av svenskarna att Borg var den person som hade bäst förutsättningar för att kunna leda Sverige ur den ekonomiska krisen, och detta framför bland andra Thomas Östros, som endast 27 procent av de tillfrågade trodde på mest.

Förutom att vara en bra ledare
i kristider är Borg även välbyggd och ståtlig. Han har en välproportionerlig och traditionellt manlig kropp, bra hårkvalitet samt fin ansiktsform, och inte blir han mindre attraktiv av att han även är uttalad feminist. Borg brukar lyfta fram hur oerhört viktig hans relation till sin fru och sina barn är i hans liv, och en man som tänker så - och även påpekar det offentligt inför andra - är väl många kvinnors högsta dröm. Jag har dessutom hört ryktesvägen att Borg ganska ofta ses i riksdagsgymmet och har hantlar på sitt kontor.
Det är verkligen på många sätt som Borg är regeringens sexigaste man, men detta inte helt utan förbehåll. Han borde verkligen klippa sig i en kort, trendig herrfrisyr och byta ut de där glasögonen med runda stålbågar till något mer modernt. Visst ska Borg i och för sig ha cred för att han vågar sticka ut. Att han vägrar rätta in sig i ledet och följa mallen av hur en ståtlig alfahanne till ledare ska se ut. Många kvinnor är nog även tacksamma över att han inte ser ut som den vanliga, trista politikertypen som smälter in i mängden.

Men det är ren idioti
att Borg inte bättre tar till vara på de fantastiska resurser han har fått. Som han ser ut nu är det helt klart slöseri med Sveriges kvot av stiliga män, och kanske även det enda slöseriet han har gjort hittills som finansminister.
Annons:
Mest lästa om debatt
Annons:
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Sidan 4: Debatt
Annons:
Senaste nytt

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader