Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
LEDARPAR. Paret Reinfeldt har hogst erotiskt kapital, enligt Katerina Janouch, men Lars Ohly och Maria Wetter- 
strand kan mycket val fa upp de rodgronas till utmanande nivaer. Foto: Christian Örnberg LEDARPAR. Paret Reinfeldt har hogst erotiskt kapital, enligt Katerina Janouch, men Lars Ohly och Maria Wetter- strand kan mycket val fa upp de rodgronas till utmanande nivaer. Foto: Christian Örnberg

Katerina Janouch: Reinfeldts leder den erotiska maktkampen

Annons:
Läs mer om
Politikernas erotiska kapital har aldrig varit viktigare än i årets valrörelse, skriver Katerina Janouch.
Det finns något som heter erotiskt kapital inom oss människor. Något mer eller mindre osynligt och ogripbart men ack så kännbart och en viktig faktor att räkna med när det handlar om framgång i såväl yrkesliv som förstås kärlek. Det slår Catherine Hakim, sociolog vid London School of Economics, fast i en artikel i tidskriften European Sociological Review.
Enligt Hakim är människans erotiska kapital minst lika avgörande som det ekonomiska, sociala och kulturella kapitalet. Det handlar om utseende, skönhet, men också om utstrålning, charm och makt. Interaktion som påverkar oss alla i hög grad och som därför bör tas på större allvar. Att snygga och trevliga personer får högre lön är en faktor. Erotiskt kapital kan ge många fördelar i livet och är en konkurrensfördel inte minst i politiken.
Ett färskt exempel är Gordon Brown som aldrig lyckades aldrig fylla tomrummet efter sin karismatiske företrädare Tony Blair och var helt chanslös mot den virile småbarnspappan David Cameron.

Frågan är hur det erotiska kapitalet kommer att påverka valutgången här i Sverige. I det allt tuffare medieklimatet har det aldrig varit viktigare än nu för politiker att måna om sin utstrålning för att nå fram med sitt budskap. Här är mina ytterst objektiva och personliga omdömen.
Moderaternas Fredrik och Filippa Reinfeldt är i fertil ålder. Att uttala sig om att man kan tänka sig en bebis till i tidningsintervjuer ger naturligtvis skyhögt erotikbetyg.
För hur gör man barn om inte i sängkammaren, och blundar man kan man snabbt föreställa sig både det ena och det andra. Men det är långtifrån bara barnalstrandet som är Fredrik och Filippas styrka. Fredriks lätt fuktiga blick i kombination med Filippas ungflicksfräscha yta kan lätt få fantasierna att sväva iväg.
Vänsterns Lars Ohly jobbar hårt på sin image. Sliter på gymmet, har en yngre kvinna, och poserar på bilder i motljus. Rödvinsvänstern är väck, istället är det en nymornad Clint Eastwood-aktig figur som rider fram på scenen. Ohly som förste älskare, varför inte?

Miljöpartiet har
kommit starkt och det har talats om Maria Wetterstrand-effekten. Ung stark kvinna med klar blick, något av en dominautstrålning skymtar fram. Hon kan ta tyglarna och styra rätt i både politik och erotik. Peter Eriksson utgör mer ett komplement på den här fronten...
Vallokomotivet Thomas Bodström har länge varit sossarnas egen enfant terrible och för detta fått såväl ris som ros. Han har inget emot att posera liggande på en hotellsäng med en deckare. Han kan förtrolla kvinnliga väljare genom tv-rutan. Hur är det då med S-ledaren Mona Sahlin? Hittills har både hon och hennes make Bo hållt en relativt låg profil. Ännu har vi till exempel inte fått hälsa på hemma i parets dubbelsäng. Men vem vet vad som kan ske när valkampen hårdnar.
Centerns Maud Olofssons erotiska kapital ska inte underskattas och är en mix av urmoder och kinkyqueen.
Kristdemokraternas Göran Hägglund må försöka skyla sin erotiska status bakom en präktig yta men där under bubblar det av otyglad lust. Inte för intet talas det om att de stora fiskarna simmar i lugna vatten. Traditionella könsroller går dessutom hem i sängkammaren - varför inte en rollek med Göran som manlig förebild?
Folkpartiets Jan Björklund-typ har en stor skara anhängare, både bland kvinnor och bland män. Han förhäver sig inte utan står mer i bakgrunden - samtidigt som han ändå ser bra ut. Jan träder fram som hjälte i actiondramer, tillika i politiken. När saker går överstyr erbjuder han en trygg bringa att söka skydd vid. Varning för kraftiga erotiska reaktioner. I synnerhet om han tar hjälp av partikollegan Nyamko Sabuni - kanske den vackraste kvinnan i svensk politik.

Finns här några vinnare i samlingen? Med paret Reinfeldt hamnar alliansen högt, helt klart. Men Maria Wetterstrand, och kanske även Lars Ohly, kan mycket väl pumpa upp de rödgrönas erotiska kapital till utmanande nivåer. Facit har vi ännu inte, men det blir en pirrig valkamp i höst.

Katerina Janouch
Annons:
Annons:

TV: Så ska Loreen fira segern i Sverige

Glad över svenskarnas eufori Vill fira som dem: "Ska bada i fontänen."

Så ska Loreen ska bli störst Skivbolaget smider hemliga planer för stjärnan.

Loreens succé ger eko i världen Har tagit Europa och världen med storm.

Här kastas Christer Björkman i poolen Så var efterfesten. BILDEXTRA!

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Stolt mamma under presskonferensen Se mor och dotters segerkyss!

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs "Euphoria".

SVT förberedda på schlager-EM nästa år Började planera redan innan finalen.

Annons:
CECILIA HAGEN MÖTER
DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
EXTRA
SPORT
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader