Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
DEMONSTRATIONER. Greker demonstrerar framför parlamentet i Aten. Foto: ALL OVER PRESS DEMONSTRATIONER. Greker demonstrerar framför parlamentet i Aten. Foto: ALL OVER PRESS

Jonas Sjöstedt: Så tjänar bankerna på Greklandskrisen

Annons:
FAKTA

JONAS SJÖSTEDT
Jonas Sjöstedt, V, är riksdagsman och före detta metallarbetare.
Han har också varit EU-parlamentariker och hemmaman i New York.

Anders Borg är med och låter skattebetalarna ta förlusterna så att banker och andra privata investerare i grekiska statspapper kan dra sig ur med vinst, skriver Jonas Sjöstedt.
Grekland är på väg in i en social och ekonomisk härdsmälta. På Syntagmatorget framför parlamentet samlas tusentals ursinniga demonstranter. De protesterar mot de massiva sparpaket och privatiseringar som EU kräver att Grekland ska genomföra. Inne i parlamentet kämpar regeringen för att försöka få igenom förslagen - och för sin egen överlevnad. EU:s politik har i en rad länder som Irland, Portugal och Grekland blivit detsamma som massarbetslöshet, nedskärningar och fattigdom. Miljoner unga ser ingen framtid längre.
Det är ingen tvekan om att Grekland - till skillnad mot exempelvis Portugal och Irland - har misskött sina statsfinanser. Landet behöver få ordning på sina utgifter och sitt skattesystem. Men man kan inte heller blunda för att bankernas oansvariga utlåning och spekulation har förstärkt krisen i många länder. Det hela har eldats på av att euron inte fungerar när samma ränta och växelkurs påtvingas länder med helt olika ekonomisk utveckling.

Men oavsett detta
kommer inte Grekland att kunna betala sina skulder. Det är helt enkelt inte möjligt i ett land där ekonomin redan är i recession och massarbetslöshet råder. Skulderna är för stora. Grekerna blir bara fattigare. Ändå är EU:s enda recept mot krisen nya lån och nya nedskärningar. Det är en politik som redan misslyckas. Frågan är inte om utan hur och när Greklands skulder måste skrivas ner. Frågan är också vem som får bära förlusten.

Det som sker nu är att skattebetalarna, även i Sverige, går in via EU och IMF och tar över risken och de kommande förlusterna för Grekland. Samtidigt kan privata placerare som banker som har investerat i grekiska statspapper dra sig ur "affären" med vinst. Finanskrisen gyllene regel om privata vinster och offentliga förluster upprätthålls. Detta trots att alla vet av nedskrivningen kommer. Men när ska bankerna lära sig att sluta göra riskabla placeringar om de inte riskerar att göra förluster?

Det är inte grekerna som i första hand ska hjälpas av EU. Det är euron som ska räddas liksom tyska och franska storbanker som äger grekiska statspapper. EU skjuter bara krisen framför sig. Det är en farlig politik styrd av politisk prestige. I stället vore det bättre att redan nu göra ordnade nedskrivningar av en del av Greklands skulder. Kostnaden måste bäras av dem som äger grekiska statspapper. Om banker riskerar att gå omkull får staterna gå in och garantera systemviktiga funktioner. Det skulle ge Grekland en chans att resa sig även om vägen tillbaks kommer att bli lång och svår med många hårda år. Men det är bättre att göra detta snart och kontrollerat än senare i kaos.

Det går inte att blunda för att euron har gjort krisen värre. Eurons låga räntor bidrog till överhettning, uppblåsta priser och fallande konkurrenskraft för några år sedan. Ekonomierna i euroområdet utvecklas helt olika inte minst vad gäller produktivitet och bytesbalans. Om krisländerna stannar i euroområdet finns risken att de också stannar i en nästan permanent lågkonjunktur och massarbetslöshet. Vem vinner på det? Att återskapa en egen valuta och växelkurs kan vara en svår och kostsam väg på kort sikt. Men alternativet är sannolikt värre.

I Sverige har finansminister Anders Borg försökt profilera sig genom att, åtminstone i ord, ställa hårda krav på bankerna. Men i Bryssel är han med och förhandlar fram en politik som gör allt för att skydda bankernas balansräkningar och kassakistor. Detta trots att bankerna har varit med och orsakat krisen. Räkningen skickas sedan till skattebetalarna.


JONAS SJÖSTEDT
Annons:
Annons:

TV: Så ska Loreen fira segern i Sverige

Glad över svenskarnas eufori Vill fira likadant: "Ska bada i fontänen."

Så ska Loreen ska bli störst Skivbolaget smider hemliga planer för stjärnan.

Loreens succé ger eko i världen Har tagit Europa och världen med storm.

Koll på hur låttexten går i "Euphoria"? "Why, why cant this moment last..."

Modeexpertens betyg på schlagerkläderna

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Vann överlägset i lördagens ESC-final Loreen: "Nu har det börjat landa."

Här kastas Christer Björkman i poolen Så var efterfesten. BILDEXTRA!

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs "Euphoria".

SVT förberedda på schlager-EM nästa år Började planera redan innan finalen.

Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE
CECILIA HAGEN MÖTER
DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader