Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Göteborg kommer att klara krisen, tror kulturchefen Björn Sandmark. Foto: Jan Wiriden Göteborg kommer att klara krisen, tror kulturchefen Björn Sandmark. Foto: Jan Wiriden

Jobbkrisen svetsar samman Göteborg

Annons:
FAKTA

Björn Sandmark är chef för kulturförvaltningen i Göteborg. Han skriver också litteraturkritik.

Krisen i bilindustrin gjorde 2008 till ett svart år för Göteborg - ändå är kulturchefen Björn Sandmark optimistisk.
"Kommer Göteborg att klara bilkrisen? Svaret är ja, men det är ovisst hur många enskilda som kommer att drabbas hårt och kanske måste lämna gård och grund."
I ett av sina album, "Slow Train Coming" från 1979, skrev Bob Dylan - långt innan globaliseringen var ett faktum - om hur Amerikas framtid bestäms av shejker med bostäder i Amsterdam och Paris. I bilkrisens spår hörs röster som säger att framtiden för Västsverige och Göteborg avgörs i Detroit. Men den typen av spådomar, hur träffande de än kan vara vid en speciell historisk tidpunkt, är bara ögonblicksbilder.
Framtiden för en plats beror på vad man gör.
Det är för tidigt att överblicka vilka konsekvenser bilkrisen kommer att få i Göteborg och Västsverige, där kanske 85 000 människor är direkt berörda på olika sätt. Den förra stora industrikrisen i Göteborg, 70-talets varvskris, går inte att jämföra i storlek, men är ändå intressant. Den var en hård knäck för stadens identitet som varvsstad och hotet mot Volvo är förstås ett slag mot identiteten som bilstad. Men varvskrisen övervanns på Hisingen ganska effektivt till slut med den så kallad triple helix-modellen; samverkan mellan näringsliv, forskning och det offentliga. I dag är Norra Älvstranden en ny stadsdel med en blandning av kajnära bostäder, forskning på Chalmers, gymnasieskolor, SVT, Backateatern och ett centrum för innovationer.
Gick det lätt? Nja, det får andra utvärdera, men det gick sannolikt lättare tack vare det många kallar Göteborgsandan. Det finns många åsikter om vad Göteborgsandan är, och de förändras över tiden. Den vanligaste tolkningen i dag är kanske en sorts nätverksbyggande över institutions- och myndighetsgränserna med stadens bästa för ögonen.

Under de senaste decennierna
har den ofta blivit ihopkopplad med den politik som Göran Johansson bedrivit, som i ett nationellt perspektiv möjligen varit mindre partitrogen och mer haft Göteborgs bästa för ögonen. En annan framgångsrik företrädare är Göteborg & Co, som satt staden på världskartan för stora evenemang.
Men Göteborgsandan har betydligt djupare rötter i kanalerna och torgen i Sveriges andra stad.
Jag har tänkt på det de senaste dagarna på väg från jobbet, när jag sneddar över Gustaf Adolfs Torg. Från Börshuset vajar tre flaggor som är belysta mot natthimlen; EU:s, Sveriges och Göteborgs. Just där, inom vallgravarna byggdes Göteborg, som ett stort samarbetsprojekt mellan svenskar, skottar, tyskar, holländare och danskar. Det tyska inflytandet på den övre medelklassen höll i sig och fortfarande under 1800-talets första hälft skickades ungdomarna till pietistiska skolor i Tyskland, där man lärde sig att det är bra att tjäna pengar, men att man ska använda dem till det allmännas bästa. Där fanns kanske några av de göteborgska mecenaternas rötter.
En av de viktigaste ideologiska företrädarna för Göteborgsandan var den liberale publicisten S A Hedlund, som var verksam under andra halvan av 1800-talet. Han arbetade med Göteborgsandan i både skrift och handling och bidrog till bildandet av det som i dag är Göteborgs stadsmuseum. Under den perioden stärktes mecenatkulturen i den övre medelklassen vilken bland annat gjorde stora donationer för att bygga upp Göteborgs konstmuseum och Göteborgs högskola, vars magnifika huvudkontor vid Vasaplatsen byggdes för skänkta pengar.

Kanske skulle man kunna
säga att Göteborgsandan är en företeelse som växt fram ur ett mångkulturellt samhälle där man tvingades att samarbeta, förädlades genom enskildas oegennyttiga donationer och utvecklades till en framkomlig arbetsmodell av först Saltsjöbadsmodell, därefter genom det postmoderna nätverkssamhället. Staden är tillräckligt stor för att det ska ha en kritisk massa som möjliggör utveckling på olika områden som forskning, innovation och kultur, men är samtidigt så liten att det går att bygga hållbara nätverk på personliga kontakter och prestigelöst samarbete. Det är därför den framväxande organiserade brottsligheten som börjat göra insteg också i Göteborg är ett stenhårt slag i mellangärdet på samhällskroppen.

Kommer Göteborg
att klara bilkrisen? Svaret är ja, men det är ovisst hur många enskilda som kommer att drabbas hårt och kanske måste lämna gård och grund. Möjligheterna för staden är dock väldigt stora. Inför 2021, stadens fyrahundraårsjubileum, finns en unik möjlighet att utveckla områden mitt i centrala staden, det som i dag preliminärt kallas centrala Älvstaden, på kajkanten norr om Nordstan och på Hisingssidan. Här kan man förtäta staden med bostäder, arbetsplatser, nya kulturinstitutioner, evenemangsanläggningar och handel och bygga en stad med alla fem perspektiven, och samtidigt bygga ihop Norra Älvstranden med centrum, ett show-room från framtiden. Att stadens centrum efter fyrahundra år tar steget över älven kan skapa ny framtidstro, trots bilkris.

Jag är övertygad om att staden
, regionen, näringslivet och facken kommer att sätta sig ned och lösa de här problemen i sann Göteborgsanda. Och den kommer att vara där, som den alltid varit.
Annons:
Annons:

Loreen hyllas av våra tidigare ESC-vinnare

Fyra gånger tidigare har Sverige vunnit Eurovision song contest Nu hyllar samtliga vinnare Loreen - läs deras hälsningar här!

Loreens succé i ESC ger eko i hela världen Vår svenska sångerska har tagit Europa och världen med storm - alla skriver om henne!

TV: Så firade Loreen segern i morse

Efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen. Se tv-klipp och stort bildextra!

Skivbolaget smider nu hemliga planer för hur Loreen ska bli störst Så går tankarna kring albumet, turnén och låtskrivarna.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Annons:

TV: "Jag tror nog inte att Elmander kan vara med"

Axel Pileby och Daniel Kristoffersson sammanfattar EM-lägret på Visby

"Mellberg och Rosenberg hamnar i het ordväxling" Så var svenska träningen.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader