Är 1800-talet på väg tillbaka?,
undrar Carina Burman i onsdagens Expressen och passar på att förfasa sig över mina värderingar och min stilguide. Vad Carina Burman vill är
Ebba von Sydow. förstås att starta en liten catfight. Oss systrar emellan. Alright Carina, vi kör. Men vi tar trendsnacket först. 1800-tal rent trendmässigt - nja. I alla fall inte i höst, om vi ska tro catwalks i Paris, London och New York. Och det ska vi. Satsa hellre på rutigt, vinrött och guldiga toppar à la YSL. Och juvelfärgade klänningar blir en hit, tro mig.
Men en liten dos 1800-tal kanske ändå inte vore så dumt? Som motvikt till dagens medieklimat, där trashigt producerade dokusåpor,
opererade blondiner och extrema makeovers dominerar? Carina håller inte med, utan oroar sig istället över min "måttfullhet". Faktiskt till den grad att hon vill starta ett "läppstiftsuppror" för att stoppa mig.
Dessvärre är det idag snudd på unikt att vara tjej, ung och blond och få det utrymme jag får utan att ha medverkat i en dokusåpa, dejtat Zlatan eller poserat i bikini. Nej, jag har inte ens släppt en singel. Kort sagt, det är hard work, svett och sena nätter som gömmer sig bakom den glammiga fasaden och ett chefredaktörskap på VeckoRevyn.
Mitt fördömande av
alldeles för korta kjolar och genomskinliga toppar får Carina till att jag förespråkar 200 år gammal flickuppfostran. Det är dessvärre inget annat än en smaksak, för jag är ledsen, men jag kan inte ge någon annan förklaring än den jag ger i boken: Det är aldrig snyggt. Never. Ever. Inte 1806, inte 2006.
Det är heller ingen hemlighet att jag anser att den svårfångade stilen fungerar. En äkta partyprinsessa är alltid hard to get. Kalla det nymoralism, kalla det vad du vill, jag vet bara att det fungerar. Det jag först och främst alltid uppmanar till är att du ska vara dig själv, därefter ger jag mina tips - de som fungerar bra för mig.
Sedan var det den
redlösa fyllan. Carina är bara en i raden av medelålders, halvdåligt sminkade krönikörer runt om i landet som upprörts över att jag alltid har - och alltid kommer att - förespråka det jag själv försöker leva efter. En smart måttfullhet. Drick med måtta, girls! Det blir så mycket roligare då. Inte heller där kan jag ge vika. Jag tar gärna ett och tre glas champagne på Sturecompaniets uteservering i helgen, men av att bli för full har jag få goda erfarenheter av. Moraltant? Well hell, hellre det. För jag står på tjejernas sida. Om jag kan peppa någon till att inte ta den sista (dumma) drinken som gör att kvällen slutar på sjukhuset, så är jag nöjd. Om jag kan vara en motvikt som skapar någon slags balans så är jag mer än nöjd. Kan jag få någon glad 18-åring att ta "varannan vatten" på studentfesten och ha koll på läget istället för att bli redlös och riskera att bli utnyttjad? Då är jag jättenöjd. För det är inte en klassfråga, det är inte en smakfråga - och det är absolut inte viktorianism. Det är en överlevnadsfråga, så som dagens samhälle ser ut.
Det är heller ingen könsfråga, som många försöker få det till. Att inte dricka för mycket gäller självklart även killar. Redlöst berusade killar är precis lika vidrigt och dumt som ragglande tjejer. Enda skillnaden är väl att det syns snabbare på oss, eftersom vi ofta tål mindre och har högre klackar att vingla på.
Egentligen är det lite
komiskt. Sverige rasar och förfasar sig över dagens dåliga förebilder. "Big brother"-Jessica. Silvstedt. Utvik. Sex i tv. Samtidigt får jag kritik för att jag inte förespråkar bara magar, supersizade silikonbröst och nakenchocker. För att jag guidar och tipsar om stil, shopping och popkultur-trender. För att jag tar tjejers intressen på allvar. Men hey, alla som vill uppmuntra Sveriges unga tjejer att supa sig redlösa, fyllehångla i baren och operera brösten - gör det. Så fortsätter jag göra mitt bästa för att vara en sund, smart och ickerökande förebild. En förebild som visar att du inte måste vara trashig, vulgär och smaklös för att synas, höras och få vara med och påverka. Höga ambitioner, hårt jobb, kreativa idéer, självförtroende och envishet är betydligt bättre vapen för unga kvinnor som vill uppåt och framåt.
Lite mera djärvhet, uppmanar Burman till. Gärna för mig! Hon vill också slå ett slag för det röda läppstiftet. Jag vill slå ett slag för tjejer, men kör hårt på läppstiftet - om du klär i det! Men jag måste ändå säga att ett blekrosa Duwop-gloss hade varit så mycket snyggare på just Carina Burman. Och min fasta tro är att vi alla bör göra det bästa av det vi har.
EBBA VON SYDOW