Paul Anka har begärt skilsmässa och äktenskapet som gjorde Anna Anka känd verkar vara historia. Kanske är det inte så konstigt att det sker just nu, precis när hennes mediekarriär tagit fart på riktigt med julkalender, "Skavlan"-besök och egen tv-show. För Anna Anka har redan tidigare förklarat att hennes nyvunna kändisskap tärde mycket på äktenskapet och att Paul hade svårt att klara av hennes framgångar.
Plötsligt var hon ett subjekt med egen röst, inte bara ett trolskt väsen som mekaniskt följde med honom på påfrestande turnéer jorden runt.
Världens blickar riktades inte längre odelat mot Paul utan även mot hans hustru som tills dess bara hade spelat en repliklös statistroll.
Det vore inte särskilt överraskande om han inte kunde acceptera det. Det manliga kreativa geniets rädsla för kvinnor som potentiellt kan tävla med honom i hävdelseförmåga, högljuddhet och intelligens är ett fenomen som är äldre än både Paul Anka och Strindberg.
Mönstret återfinns inte bara bland blonda Hollywoodfruar, utan även i betydligt mer jämställdhetsmedvetna miljöer. Ett exempel är indiefilmen, där den svårmodige manlige akademikern, konstnären eller författaren alltid väljer kvinnor som framställs mer som ett slags väsen än som människor. Det är rådjursögda, blygt leende tjejer som bakar cupcakes och gör lite lagom tokiga saker utan att det blir pinsamt.
Han väljer bort kvinnor som är för självförverkligande eller excentriska, som gör för höga ljud och dansar för vågat, och föredrar dem som inte har några talanger som hotar hans plats i centrum. De får också gärna se ut lite som Amelie från Montmartre och ska gärna vara emotionellt sköra, men inte så att det stör.
Ett exempel hittar man i den nya filmen "500 days of summer", där en obalanserad popkille blir handlöst förälskad i den mystifierade, låtsasfrigjorda Zooey Deschanel som är en sådan där lagom tokig konstnärskvinna med glittrande ögon och som aldrig uttrycker några direkta åsikter.
Den här karaktären presenteras ofta som ett mer feministiskt och frigjort alternativ än mer stereotypa och utseendemedvetna kvinnoroller, men de är tyvärr minst lika begränsande som dem.
När Anna Ankas äktenskap nu tycks ha gått i kras kommer många svenskar förmodligen hånfullt säga "Vad var det vi sa?". Hennes konservativa inställning till jämställdhet och könsroller totalsågades tidigare i höstas och det känns legitimt. Men det finns en stark dubbelmoral i folks fördömande av hennes livsval. Hemmafrutrenden är faktiskt väldigt stark även i Sverige och populariteten för tv-serier som "Svenska Hollywoodfruar", där Anna Anka medverkade, är bara ett symptom på det.
Plötsligt vill trendiga bloggtjejer som Underbaraclara och Niotillfem laga perfekt glaserade muffins ur mormors kokbok och sy lapptäcken och väggbonader, snarare än att gå ut och festa och förverkliga sig själva.
Att gifta sig ungt, ha puffiga kjolar och gå på kafferep har blivit hippt igen och tv-serier som "Mad men", "Leilas mat" och "Desperate housewifes" där hemmafrulivet exponeras är väldigt inne.
Konservativa, traditionella könsroller framhålls också oproblematiserat i extremt populära filmer som "Twilight".
Och när Tiger Woods är otrogen deklamerar media och bloggar att han är ett oförlåtligt svin som förtjänar att bli jagad av sin fru med en golfklubba, vilket tyder på att artonhundratalets stenhårda kärnfamiljsnormer och monogama ideal verkar ha fått en kraftig revival.
När statistiken samtidigt visar att kvinnor fortfarande gör merparten av hushållsarbetet i svenska hem och att kvinnor tar ut störst del av föräldraledigheten, är det faktiskt att kasta sten i glashus att klaga på den bristande jämställdheten i Anna Ankas familj.
Anna Anka kan dock torka tårarna. Till skillnad från Paul har hon framtiden för sig.
Hon har börjat marknadsföra sitt varumärke frånkopplat honom och kan långsamt lämna det instängda hemmafruideal hon tidigare dedikerade sig åt. Kanske har hon nu möjlighet att i stället bli en driftig förebild för ensamstående mammor och före detta hemmafruar.
Det skulle kännas välbehövligt i denna tid av nytraditionalistisk femtiotalsrevival.