Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Massakrer. Finland är det vapentätaste landet i EU och det är, enligt Peter Ehrnström, en av anledningarna till skolmassakrerna. Massakrer. Finland är det vapentätaste landet i EU och det är, enligt Peter Ehrnström, en av anledningarna till skolmassakrerna.

Finland är EU:s vilda västern

Annons:
Finland har 56 vapen per 100 invånare. Därmed är landet det i särklass vapentätaste i EU och på tredje plats i världen.
Tillgången på skjutvapen är ett av huvudskälen till att USA upprepade gånger fått sörja efter skolmassakrer, skriver Vasabladet-profilen Peter Ehrström, 41.
Nu är det Finland som sörjer. Igen.
Det finns för många skjutvapen i Finland.
Och inte bara där.
Tillgången på skjutvapen är ett av huvudskälen till att USA upprepade gånger fått sörja efter skolmassakrer. Och nu är det Finland som sörjer. Igen.
Tragedin som inte kunde hända har hänt. Två gånger på tio månader.
7 november 2007 dog nio personer inklusive gärningsmannen Pekka-Eric Auvinen i skolmassakern i Jokela utanför Helsingfors.
I går, onsdagen 23 september 2008, dog elva personer inklusive gärningsmannen Matti Juhani Saari i en ny skolmassaker. Denna gång i Kauhajoki i Södra Österbotten, cirka tio mil sydöst om vår redaktion.
Risken är stor att dåd av den här typen får efterföljare. Det var därför knappast en slump att Auvinen i sina dagböcker hänvisade till bland annat bombdådet i Oklahoma, skolmassakern i Columbine och bombdådet i Myyrmanni.
Men, utan vapen, inget skottdrama.


Finland är EU:s
vapentätaste land och trea på världslistan över antalet vapen per invånare. Men det har inte gjort Finland tryggare för sina medborgare. Knappast är det heller någon slump att flera dåd av den här typen har skett i USA, som överlägset toppar listan över antal vapen per invånare.
Enligt Small Arms Survey 2007 går det 90 skjutvapen per 100 amerikaner, och omräknat i antal vapen finns 270 miljoner av världens 870 miljoner kända skjutvapen i USA, enligt Reuters ifjol. I absoluta tal ligger Indien tvåa med 46 miljoner skjutvapen och Kina trea med 40 miljoner. Att stora länder har många vapen är inte i sig överraskande, men nog marginalen mellan USA och de övriga.
Vapen per capita är en mera jämförbar siffra. Jemen ligger tvåa efter USA, med 61 vapen per 100 invånare. Och sedan kommer Finland trea med 56. Före Schweiz, Irak och Serbien.
Sverige hamnar strax utanför tio-i-topplistan, efter Frankrike, Kanada, Australien och Tyskland, men alla fem ligger kring 30 skjutvapen per hundra invånare. Således: fler än varannan finländare och knappt var tredje svensk skulle ha skjutvapen om alla vapeninnehavare ägde ett vapen. I verkligheten har cirka tretton procent av finländarna licens för skjutvapen.
Vapentillgången har inte gjort USA tryggare eller mera förskonat från skottdraman i skolmiljö. Och det har inte gjort Finland tryggare heller. Tvärtom.

I både Jokela och
Kauhajoki utfördes massakrerna av gärningsmän med vapenlicens.
Problemet är alltså inte att det beviljas för få vapenlicenser i Finland utan att det beviljas för många. Det samma kan väl sägas om Sverige, där 800 000 personer har vapenlicens, mot 600 000 i Finland.
Bara under fjolåret beviljades cirka 64 000 nya vapenlicenser i Finland, 3 500 fler än året innan. De flesta är, givetvis, seriösa jägare och sportskyttar, men uppenbart inte alla. Och dessutom beräknas de illegala vapnen uppgå till tiotusentals i Finland.

Skytte och framför allt
jakt har förstås alltid haft litet av manlighetsrit och machokultur över sig, även om de numera lockar alltfler kvinnor. Vapenintresset är också traditionellt stort i våra nordliga länder. Det är i sig inget problem, så länge rätt personer har tillgång till skjutvapnen.
Men när det finns gott om vapen ökar också risken för att fel personer får tag i dem. Och då kan följderna, som igår i Kauhajoki och i fjol i Jokela, bli katastrofala.

Finland såg över
instruktionerna för vem som har rätt till vapenlicens år 2007 och i november, efter Jokelamassakern, betonade statsminister Matti Vanhanen att det finns skäl att överväga en skärpt vapenlagstiftning. I går bekräftade han att Kauhajokimassakern kommer att påverka reformen av skjutvapenlagen.
Ja, det borde den. Det är hög tid nu. Den viktigaste frågan i dag är: hur kan vi undvika att det händer igen, någon annanstans?
Före både Jokela- och Kauhajokitragedin hade gärningsmännen varnat om sina planer på internet. I går, efter tragedin, utlovade centralkriminalpolisen en effektivare övervakning av nätet.
Inrikesminister Anne Holmlund framhöll i sin tur att reformen av skjutvapenlagstiftningen ska ske snabbt.
Hoppas det.
Med striktare vapenlag och högre krav för beviljande av vapenlicens hade kanske gårdagens tragedi kunnat undvikas.
Det är ingen större tröst nu, men det kan kanske hindra en ny tragedi.


Peter Ehrström
Peter Ehrström är ledarskribent på Vasabladet.
Annons:
Annons:

Här är planen som ska ta Loreen till världstoppen

Skivbolaget smider nu hemliga planer för hur Loreen ska bli störst Så går tankarna kring albumet, turnén och låtskrivarna.

Vann överlägset igår Men det är först nu som det har börjat gå upp för Loreen vad som hänt - "Nu har det börjat landa."

TV: Så firade Loreen segern i morse

Efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen. Se tv-klipp och stort bildextra!

Koll på hur texten går i "Euphoria"? Så börjar den: "Why, why cant this moment last forevermore?" Klicka för resten av texten.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Annons:

TV: "Jag tror nog inte att Elmander kan vara med"

Axel Pileby och Daniel Kristoffersson sammanfattar EM-lägret på Visby

"Mellberg och Rosenberg hamnar i het ordväxling" Så var svenska träningen.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader