Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Eget ansvar. Ansvaret för återuppbyggnaden av Libyen ­ligger först och främst hos ­libyerna själva, men det inter­nationella samfundet kommer att behöva samla sina krafter och bistå Libyen, skriver Carl Bildt och Gunilla Carlsson. Foto: All over press Eget ansvar. Ansvaret för återuppbyggnaden av Libyen ­ligger först och främst hos ­libyerna själva, men det inter­nationella samfundet kommer att behöva samla sina krafter och bistå Libyen, skriver Carl Bildt och Gunilla Carlsson. Foto: All over press

Carl Bildt och Gunilla Carlsson: Libyerna kan räkna med oss

Annons:
Det internationella samfundet behöver bistå Libyen - vi måste vara beredda att hjälpa till, skriver Carl Bildt och Gunilla Carlsson
Den libyska regimen ­faller samman inför våra ögon. Detta är självfallet utom­ordentligt glädjande för det libyska folket, för arab­världen i dess helhet och för det internationella sam­fundet. Alla som följer utvecklingen inser att ­situa­tionen är osäker, men att Muammar Khadaffi nu har för­lorat kontroll över landet är uppenbart.
Libyen står nu inför enorma utmaningar.
Stridigheterna i landet har drabbat det libyska folket hårt och övergången från dysfunktionell diktatur till fungerande demokrati kommer att bli svår.
I det här turbulenta skedet är det särskilt angeläget att säkerställa att de mänskliga rättig­heterna respekteras. Det är en stor ut­maning att skapa en rättsstat med demo­kratiska institutioner och det kommer ta mycket tid och kraft. Ansvaret för detta och återuppbyggnaden av Libyen ­ligger först och främst hos libyerna själva, men det inter­nationella samfundet kommer att behöva samla sina krafter och bistå Libyen.

FN kommer att leda den inter­nationella återuppbyggnaden med utgångspunkt från libyska behov. EU ska förhoppningsvis kunna spela en viktig statsbyggande roll och bidra med förberedelser av val, uppbyggnad av rättsväsendet, reformer inom säkerhetssektorn och stöd för att stärka det civila samhället. Dessutom kan EU stödja det svåra, men nödvändiga försoningsarbetet som Libyen nu står inför. Sverige kommer att driva på inom EU för att vi ska ställa medel till förfogande och utveckla de gemensamma insatser som nu krävs.
Sverige är en stor givare av humanitärt bistånd till Libyen och närliggande grannländer och vi står beredda att fortsätta detta engagemang.
Sverige har i år bidragit med sammanlagt 185 miljoner ­kronor i humanitärt stöd till ­Libyen och grannländerna och vi har sedan tidigare ett ­regionalt utvecklingsbistånd i Nordafrika och Mellan­östern som uppgår till cirka 200 ­miljoner kronor per år. Ett av huvudsyftena med detta bistånd är att stärka demokrati och mänskliga rättigheter.

För det som
händer i Libyen och övriga Nordafrika fångar en grundläggande strävan i svenskt utvecklings­engagemang: att människor ska ha rätt att leva i fred, frihet och demokrati. Från svensk sida avser vi att utveckla och utöka det svenska stödet för nya demokratier.
Världen förändras fortare än någonsin. Vi måste därför ha ett modernt bistånd för att kunna möta de behov och ut­maningar som finns, ett smart och effektivt bistånd som ger oss möjlighet att snabbt anpassa våra insatser.
Sverige kommer fortsätta arbetet med att förbättra det svenska biståndet så att det når fram till dem som behöver det mest, i Libyen såväl som på andra håll.
Det kommer fler demokratiska vårar och då måste vi fortsatt vara beredda att hjälpa till.


Carl Bildt, M,
är utrikes­minister
Gunilla Carlsson, M, är bistånds­minister
Annons:
Annons:

Barndomsvännen: "Det här var bara en tidsfråga"

Västerås-kompisarna gratulerar Loreen "Har vetat hela tiden att hon är en stjärna."

Så ska Loreen ska bli störst Skivbolaget smider hemliga planer för stjärnan.

Så ska Loreen fira segern i Sverige "Ska bada i fontänen antagligen."

Loreens succé ger eko i världen Har tagit Europa och världen med storm.

Modeexpertens betyg på schlagerkläderna

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Vann överlägset i lördagens ESC-final Loreen: "Nu har det börjat landa."

Koll på hur låttexten går i "Euphoria"? "Why, why cant this moment last..."

Här kastas Christer Björkman i poolen Så var efterfesten. BILDEXTRA!

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs "Euphoria".

SVT förberedda på schlager-EM nästa år Började planera redan innan finalen.

Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE
CECILIA HAGEN MÖTER
DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader