Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
GAMMAL MEDIELOGIK. Brit Stakston anser att Pär Henriksson, Moderaternas kommunikationschef, och Karin Pettersson, Socialdemokraternas kommunikationschef, använder gammal medielogik. Foto: Jonas Böttiger GAMMAL MEDIELOGIK. Brit Stakston anser att Pär Henriksson, Moderaternas kommunikationschef, och Karin Pettersson, Socialdemokraternas kommunikationschef, använder gammal medielogik. Foto: Jonas Böttiger

Brit Stakston: Propaganda skadar de sociala medierna

Annons:
FAKTA

BRIT STAKSTON
är expert på sociala medier på JMW Kommunikation och huvudförfattare till antologin ”Politik 2.0”, där politiker och bloggare problematiserar de sociala mediernas demokratiska uppgift.

Alla partier har misslyckats med sociala medier. De har helt enkelt fel utgångspunkt. De ser sociala medier primärt som en kanal för marknadsföring för att vinna röster till valet.
Visst talas det numera initierat inom partier om vikten av att föra dialog på nätet. I P1 häromdagen förklarade Pär Henriksson, Moderaternas kommunikationschef, att "Det handlar om dialog i fler kanaler". Karin Pettersson, Socialdemokraternas kommunikationschef, skrev nyligen på Sidan 4 att "Hemligheten är att våga låta internets principer styra".
De har förstått att partierna bör finnas på fler platser både on- och offline. Ändå hemfaller man gärna åt gammal medielogik när det räknas upp antal medlemmar i grupper, antal klick eller antal visningar, för att visa framgång i de sociala medierna.
Min erfarenhet av samtal med många politiker under arbetet med boken "Politik 2.0" är att det internt ofta hänvisas till "Rapport" och tidningars debattsidor som argument mot sociala medier.
Men mycket har redan hänt sen förra valet. Båda blocken ser nu de egna bloggarna som viktiga. "Det vi 'centralt' kan göra är att göra bra politik och ibland kanske kul eller annorlunda utspel - då lyfter det för att bloggare själva tycker det är kul att skriva om och resonera kring." skriver Pär Henriksson i sin blogg, apropå hur relationen till bloggare är. Karin Pettersson lyfter gärna fram Netroots som "Sveriges största politiska bloggnätverk" med sina över 550 bloggare.

Partierna har alltså hyfsat stor respekt för de egna bloggarna. Men jag vill hävda att den utveckling som har skett främst handlar om att se bloggare som ytterligare en mediekanal, till mest nytta när de med egna ord skriver om det som partiet centralt vill att man lyfter. Alltså samma förhållningssätt som till traditionella medier. Beslutsprocesserna i partierna är så gammelmodiga att det inte finns plats för det medinflytande som skulle kunna skapas av sociala medier. Det vitaliserade politiska engagemang som borde vara en konsekvens av de sociala medierna, är aldrig utgångspunkten för tunga politiska beslut när det kommer till kritan.
Ingenstans finns kopplingen mellan bloggarna eller Facebooksidorna och den politik som ska skapas. Varför har inte politiker självförtroende nog att på riktigt involvera väljarna? Är det rädslan för att förlora den egna makten som styr och stänger dörren till större medinflytande?

Ett faktum är att vi i dag förväntar oss nya sätt att påverka vare sig vi är kunder, konsumenter, patienter eller medborgare. Partiernas framtid ligger i modet att dra konsekvenserna av de nya beteenden som vuxit fram tack vare 15 års nätanvändande. Det kräver att man utvecklar beslutsprocesser som är anpassade efter nya sätt att gemensamt dela kunskap och engagera sig vilket föder en relevant politik för allt fler.
Men politiken famlar fullständigt. Detta trots att nätet faktiskt bär på möjligheten att vända de dalande medlemssiffrorna.
Den styrka som finns i det kollaborativt skapade missas totalt av samtliga partier i dag. Nätet ger politiken möjligheten att synliggöra och uppdatera den demokratiska processen. Lägg kraft på det i stället för att räkna antal följare på Twitter eller medlemmar i Facebookgrupper. Fångar inte partierna upp detta blir de till valrörelsen 2014 lika ointressanta som hästdroskan var efter att bilen kom.


BRIT STAKSTON
Annons:
Annons:

TV: Så ska Loreen fira segern i Sverige

Glad över svenskarnas eufori Vill fira som dem: "Ska bada i fontänen."

Så ska Loreen ska bli störst Skivbolaget smider hemliga planer för stjärnan.

Loreens succé ger eko i världen Har tagit Europa och världen med storm.

Koll på hur låttexten går i "Euphoria"? "Why, why cant this moment last..."

Modeexpertens betyg på schlagerkläderna

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Vann överlägset i lördagens ESC-final Loreen: "Nu har det börjat landa."

Här kastas Christer Björkman i poolen Så var efterfesten. BILDEXTRA!

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs "Euphoria".

SVT förberedda på schlager-EM nästa år Började planera redan innan finalen.

Annons:
CECILIA HAGEN MÖTER
DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader