Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Ambitionen måste vara att minska tillgången till narkotika, inte att öka den, skriver Beatrice Ask. Foto: Olle Sporrong Ambitionen måste vara att minska tillgången till narkotika, inte att öka den, skriver Beatrice Ask. Foto: Olle Sporrong

Beatrice Ask: Jag vill minska knarktillgången, inte öka den

Annons:
Tidigare artiklar
Restriktiv lagstiftning är ett av de främsta politiska instrumenten för att förebygga narkotikamissbruk, skriver justitieminister Beatrice Ask i en replik till juristen Jakob Heidbrink.
I en artikel i Expressen (3/8) skriver Jakob Heidbrink om narkotikans samband med brottsligheten i samhället. Mycket riktigt är ofta narkotikamissbruk en inkörsport till kriminalitet och utanförskap. Narkotikahandeln utgör också en kärnverksamhet och inkomstkälla för de organiserade brottsligorna.

Genom att mätta efterfrågan av narkotikan vill debattören sänka gatupriset för illegala droger. På så vis menar han att missbrukares behov av att med brott finansiera beroendet minskar, samtidigt som de ekonomiska incitamenten för att bedriva narkotikahandel avtar. Det vill Heidbrink åstadkomma genom att upphäva den svenska, restriktiva narkotikapolitiken och låta staten sälja narkotika till lägre pris.
Under mina år som justitieminister har jag träffat många människor som fått sina liv förstörda av narkotikan. Jag har sett narkotikans skadeverkningar och talat med dem som mist sina anhöriga i drogernas kölvatten. För den som inlett ett missbruk blir livet snart ett sluttande plan, där utsikterna till ett fungerande liv och en dräglig tillvaro blir allt mer avlägsna. Jag vill därför att utgångspunkten för politiken ska vara att ingen från början ska ledas in i beroende och att åtgärder snabbt ska kunna sättas in för de människor som riskerar att fastna i missbruk. Då krävs ett annat förhållningssätt än det Heidbrink föreslår.

Ambitionen måste vara att minska tillgången till narkotika, inte att öka den.
Ett av de främsta och mest grundläggande politiska instrumenten för att begränsa tillgängligheten och förebygga narkotikamissbruk är en restriktiv lagstiftning. Med lagstiftning kan samhället markera nolltolerans mot narkotika och ge myndigheter mandat att vidta åtgärder till förmån för dem som fastnat i missbruk.
Den brottslighet som följer i narkotikahandelns spår måste bekämpas med ett effektivt rättsväsende. Internationellt polissamarbete och gränsöverskridande informationsutbyte är liksom polisiärt underrättelsearbete centrala verktyg för att bekämpa de aktörer som står för narkotikainförseln i Sverige. Under nästa mandat planeras viktiga förstärkningar av dessa verktyg för att enskilda polismyndigheter lättare ska kunna urskilja samband mellan brottsligor i olika länder. Både Vänsterpartiet och Miljöpartiet vill dock stoppa detta förslag för att bekämpa narkotikan. Samma partier vill också omöjliggöra den hemliga avlyssning som polisen idag kan använda sig av i kampen mot de organiserade ligorna.

Med en rödgrön regering riskerar Sveriges narkotikapolitik att radikalt byta inriktning. Vänsterpartiet driver en linje för att legalisera narkotikabruk. Det skulle sända förödande signaler om synen på droger och lamslå det förebyggande arbetet mot narkotika. Det skulle också försvaga både de sociala och rättsliga myndigheternas förmåga att sätta in insatser för dem som redan fastnat i missbruk.
Samtidigt vill de rödgröna förbjuda polisen att narkotikatesta unga under 15 år som misstänks missbruka narkotika. Det skulle göra att man inskränker möjligheterna att i ett tidigt skede sätta in rätt insatser för att förhindra att unga fortsätter i ett livslångt narkotikaberoende.

Allianspartierna är överens om att behålla en restriktiv narkotikapolitik, där vi med samlade krafter kan bekämpa narkotikan och dess skadeverkningar. Med en vision om ett narkotikafritt samhälle vore vänsterns drogvänliga linje direkt skadlig.

BEATRICE ASK (M) är justitieminister.
Annons:
Annons:

TV: Så ska Loreen fira segern i Sverige

Glad över svenskarnas eufori Vill fira som dem: "Ska bada i fontänen."

Så ska Loreen ska bli störst Skivbolaget smider hemliga planer för stjärnan.

Loreens succé ger eko i världen Har tagit Europa och världen med storm.

Här kastas Christer Björkman i poolen Så var efterfesten. BILDEXTRA!

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Stolt mamma under presskonferensen Se mor och dotters segerkyss!

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs "Euphoria".

SVT förberedda på schlager-EM nästa år Började planera redan innan finalen.

Annons:
DEBATT
Annons:
Mest lästa om debatt
Fler mest lästa om debatt
Annons:
Annons:
Sidan 4: Debatt
Senaste nytt
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader