Den borgerliga regeringen har nu styrt Sverige i sex år. Under dessa sex år har resultaten i den svenska skolan sjunkit varje år.
Regeringen, Moderaterna och Tomas Tobé borde ta ansvar för detta misslyckande; erkänna att den Björklundska skolpolitiken inte fungerar, och börja utforma en ny regeringspolitik. Skolan är inte betjänt av att ordföranden för riksdagens utbildningsutskott lägger ned tid på att skriva långa debattartiklar som skyller problemen i skolan på någon annan. Så skapar vi inte en bättre skola.
Regeringen borde i stället prioritera investeringar i skolan framför ineffektiva skattesänkningar. För om regeringen fortsätter att föra en politik som leder till ökade sociala klyftor i samhället kommer utvecklingen mot allt lägre resultat att fortsätta.
Socialdemokraternas skolpolitik är helt inriktad på att höja resultaten i skolan och öka jämlikheten så att alla barn ges möjlighet att nå sin fulla potential. Resurser till skolan måste därför prioriteras före skattesänkningar och fördelas efter elevernas behov.
Det allra viktigaste är att eleverna möter riktigt bra lärare. Därför investerar vi stort i lärare och rektorer så att de ges de allra bästa förutsättningarna att göra ett riktigt bra jobb. Det är viktiga delar i arbetet för att vända den negativa utvecklingen i skolan och Moderaterna får gärna ta efter våra förslag om de saknar egna idéer för en fungerande skolpolitik.
IBRAHIM BAYLAND
Utbildningspolitisk talesperson och vice ordförande i riksdagens utbildningsutskott.